Звіт громадського спостереження за ЗНО 2011 в Чернівецькій області

Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА протягом червня 2011 року проводило громадське спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням (ЗНО). Громадські спостерігачі від ГМ ОПОРА були присутні у пунктах тестування (в коридорах та аудиторіях, де абітурієнти писали тести), спілкувались з відповідальними за пункт тестування та інструкторами, слідкували за дотриманням правил та процедур ЗНО учасниками та персоналом. Загалом спостерігачами Громадянської мережі Опора в Чернівецькій області було здійснено 30 спостережень протягом всієї кампанії Зовнішнього незалежного оцінювання та покрито від 75% до 50% пунктів тестування.

Поля моніторингу громадського спостерігача мережі ОПОРА:

  • оцінка організації зовнішнього незалежного оцінювання безпосередньо на пункті тестування;
  • моніторинг роботи регламентних комісій, що розглядають скарги абітурієнтів щодо порушення процедур, або ж визначають порядок розв’язання проблемних ситуацій, пов’язаних з проведенням тестування;

Крім того, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА надавали безкоштовні юридичні консультації абітурієнтам та їх батькам, якщо права учасників тестування порушено. Допомогу можна отримати як безпосередньо у спостерігача, так і через телефон гарячої лінії за номером: 044 225 32 81.

ВИСНОВКИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Загалом зовнішнє незалежне оцінювання в Чернівецькій області пройшло на доброму організаційному рівні, що пов’язано з отриманим досвідом роботи працівників пунктів тестування під час організації ЗНО попередніх років. Втім, варто відзначити, що тестування 2011 року, вже на проміжному етапі виявило ряд організаційних недоліків, які вимагають якнайшвидшого усунення:

Відсутність інформаційної кампанії щодо інновацій в організації ЗНО призвело до втрати окремими абітурієнтами можливості взяти участь у вступній кампанії. Проблема виникла у тих учасників, які не були ознайомлені з переліком документів, що обов’язково потрібно мати при собі на пункті тестування. На жаль, не всі достатньо добре розуміли різницю між сертифікатом та запрошенням-перепусткою, які надсилалися поштою у різний час, що додатково плутало абітурієнтів. Крім того, повноцінне інформування щодо нововведень потребувало б широкого залучення ЗМІ, чого не було зроблено. Хоча в пам’ятці абітурієнта було зазначено, що потрібно мати при собі для участі у ЗНО, брак живої комунікації поглибив проблему нерозуміння з боку учасників тестування жорстких процедурних вимог. У Чернівецькій області через відсутність того чи іншого документу на тестування не потрапило приблизно 50 чоловік. Також громадські спостерігачі були свідками випадків, коли в абітурієнтів були відсутні паспорти або вони намагалися потрапити в ПТ з копією паспорта

Проблеми з доставкою сертифікатів ЗНО було виявлено безпосередньо на пунктах тестування спостерігачами ОПОРИ. Абітурієнти повідомляли, що їм не доставлено сертифікати Укрпоштою, а через незнання своїх прав, вони не розуміли, яким чином можна отримати дублікат документу. ОПОРА звернулася до Українського центру оцінювання якості освіти за роз’ясненням і виявила, що, Укрпошта з різних причин повернула сертифікати 2639 абітурієнтів до регіональних центрів. За результатом уточнень персональних даних вдалося повторно надіслати 2085 документів, втім, 556 залишилися не врученими. З цього числа 9 – з вини Укрпошти. Ця проблема була більше помітна на всеукраїнському рівні, хоча зустрічались і випадки в Чернівецькій області.

Використання мобільних телефонів з боку персоналу. З метою запобігання витоку інформації під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання, користуватися телефоном може лише відповідальний за пункт, або уповноважена особа від УЦОЯО. Абітурієнти, чергові, інструктори позбавлені права використовувати мобільні пристрої, що є обґрунтованою дисциплінарно вимогою. Таким чином, може бути розголошено зміст тесту до завершення ЗНО, що поставить в нерівні умови учасників випробування. Такі випадки були помічені в 31 школі міста Чернівці на тестуванні з Української мови та літератури, а саме один із інструкторів надсилав смс-повідомлення декілька разів, також користування мобільним телефоном інструктором чи черговим відбувалось в Сторожинецькому ліцеї та двічі в гімназії №7 міста Чернівці.

Дискусійність щодо різної складності тестів з української мови та літератури під час ЗНО 2 і 3 червня. Варто відзначити, що щороку подібні питання виникають щодо різних предметів, але дискусія згасає після перевірки робіт та оприлюднення оцінок учасників тестування. Втім, організаційним недоліком роботи УЦОЯО є відсутність вчасних роз’яснень щодо актуального питання, в результаті чого може бути сформовано недовіру загалом до ЗНО. Розробити абсолютно однакові за складністю тести практично неможливо, тож, дійсно, зміст та глибина завдань дещо відрізняється. Втім, ситуація вирівнюється за рахунок того, що абітурієнти, які складають тестування у різні дні, отримують рейтингову оцінку в межах виключно своєї групи. Тобто, абітурієнти, які складали тестування 2 червня, оцінюються порівняно з усіма іншими учасниками ЗНО першого дня. Щоб не було жодних зловживань з розподілом учасників на різні сесії, використовується вибірка, яка враховує парні/непарні місяці народження, стать, місце проживання у великому чи малому населеному пункті, географію проживання абітурієнтів. Тестові бали кожної з сесій переводяться у 200-бальну систему, яка і корегує потенційні відмінності складності завдань.

Спробу надати чи отримати допомогу від інших учасників тестування може призвести до завершення ЗНО для порушників. Абітурієнти намагаються скористатися усними підказками з боку інших учасників, телефонувати за допомогою до третіх осіб, використовувати шпаргалки тощо. Зафіксовані випадки є причиною для позбавлення права учасників ЗНО продовжувати працювати над завданнями тесту. В Чернівецькій області був помічений лише один випадок виключення абітурієнта з пункту тестування за намагання отримання інформації з допоміжних засобів. Такий випадок стався в Сторожинецькому ліцеї під час тестування з математики. Особливістю цього випадку було те, що списування помітив інший абітурієнтів і почав вимагати позбавити хитруючого права складати далі тест.

Явка учасників тестування

Явка на ЗНО 2011 року наближається до показників 2010. Зменшення відсотку абітурієнтів, які вирішили складати тестування, але згодом з різних причин змінили свою позицію, пов’язано з Умовами прийому до вищих навчальних закладів. Нагадуємо, що з 2010 дозволено врахувати результати тестування попередніх років. Цей безпрецедентний та необґрунтований лібералізм важко пояснити досвідом інших країн, чи логікою, призводить до відмови брати участь у ЗНО тих, хто має можливість уникнути цього випробування знань. Адже, бал ЗНО є рейтинговим та оцінює рівень знань конкретного абітурієнта порівняно зі знаннями інших учасників тестування виключно в цій групі. Крім того, щороку збільшується категорія осіб, які мають право вступати без сертифікатів ЗНО.  Якщо у 2010 такою умовно пільговою категорією стали випускники, які закінчили школу до 2007 року включно, та вступали на заочну форму навчання, то з 2011 – це прав їм надано і для вступу на стаціонар. На думку Громадянської мережі ОПОРА такого типу нововведення призводять до поширення нерівних умов учасників вступної кампанії, що суперечить конституційному праву громадян на рівний доступ до освіти.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

За результатами спостереження, Громадянська мережа ОПОРА рекомендує:

Українському центру оцінювання якості освіти

  • Забезпечити належний контроль за використанням мобільних телефонів на пунктах тестування з боку як персоналу, так і абітурієнтів;
  • Організувати повноцінне службове розслідування щодо неналежної доставки сертифікатів ЗНО учасникам тестування;
  • Переглянути систему розповсюдження сертифікатів ЗНО Укрпоштою, яка є ресурсно затратною та недостатньо надійною, на користь розміщення сертифікатів, захищених кодом чи номером на персональних сторінках абітурієнтів в мережі Інтернет;
  • Більш активно працювати зі ЗМІ щодо процедурних нововведень ЗНО та організовувати повноцінні інформаційні кампанії для абітурієнтів у наступному році;
  • Забезпечити належне інформування абітурієнтів щодо тестування шляхом оновлення сайту www.testportal.gov.ua, модернізації порталу, забезпечення належної роботи пошукової системи та оприлюднення форм скарг, заяв і звернень для абітурієнтів.

Абітурієнтам та їх батькам

  • Більш ретельно готуватися до участі у ЗНО не лише щодо змісту предмету, а й щодо процедурних вимог;
  • В разі порушень прав учасника тестування невідкладно повідомляти про інцидент громадських спостерігачів, УЦОЯО, регіональні ЦОЯО та МОНМСУ.

Інформація: Громадянська мережа ОПОРА реалізовує кампанію моніторингу зовнішнього незалежного оцінювання у 12 регіонах України. Всього організація зареєструвала 463 спостерігачі. Покриття кожного предмету коливалося від 25 до 75%, а найбільша увага була прикута до наймасовіших тестувань. Звіти від спостерігачів оперативно надсилаються через СМС-повідомлення в закодованому вигляді одразу після завершення тестування, що дає можливість невідкладно отримувати та перевіряти інформацію щодо проблем, порушень та інцидентів на пунктах тестування.

За додатковою інформацією звертайтеся за телефоном 063 616 04 81 та електронною адресою chernivtsi@opora.org.ua.