ЗНО випускників буковинських шкіл з «Біології»

ЗНО випускників буковинських шкіл з «Біології» показало ті ж проблеми, що й тестування з «Історії України», хоча в окремих випадках присутні позитивні зрушення
В п’ятницю 8 травня відбулося зовнішнє оцінювання знань випускників шкіл з біології. У ньому по всій Україні взяли участь 102514 осіб, що становить 91,8% від кількості зареєстрованих. У Чернівецькій області на тестування з біології було зареєстровано 1 тис. 783 учасника. Явка на пунктах, де були присутні спостерігачі від ГМ «Опора» склала від 87% (Чернівецька гімназія №1) до 98,5 % (Вижницька гімназія).
Спостерігачі від ГМ «Опора» були присутні на п’яти з десяти пунктів тестування, а саме в:
• Чернівецькій міській гімназії № 7,
• Чернівецькій міській гімназії № 1,
• Вижницькій гімназії,
• Кіцманському ЗНЗ І-ІІІст.,
• Заставнівській гімназії.
Щодо перебігу тестування, то значних порушень зафіксовано не було, тестування і його організація відбулися на рівні дещо кращому, ніж тестування з «Історії України», що відбувалося напередодні 06 травня. Здебільшого зауваження спостерігачів залишилися такими ж, що і минулого разу. У всіх пунктах, де перебували спостерігачі від ГМ «Опора» не було зафіксовано жодного випадку позбавлення права перебування в пункті тестування унаслідок яких-небудь порушень. Усі етапи процесу на всіх пунктах проходили згідно наперед обумовленого часового графіку.
Проблем із допуском громадських спостерігачів на пункт тестування не зафіксовано. Не зафіксовано жодного випадку подання апеляцій з боку учасників. Слід відмітити, що в одному із пунктів тестування (Заставнівська гімназія), який минулого разу можна було назвати «проблемним», цього разу ситуація значно покращилась.

Спільні зауваження спостерігачів
Щодо підготовки приміщення ПТ (пунктів тестування):
– відсутність вказівників в ПТ до туалетів (3 пункти з п’ятьох);
– в двох пунктах не в усіх аудиторіях була дотримана відстань в 1,2 м між партами;
– в трьох пунктах зафіксовано проблеми із пломбуванням аудиторій (опломбовані не всі аудиторії, що не використовуються для тестування, а деякі опломбовано недбало);
– зафіксовано випадок проведення тестування з біології в профільному класі – за словами спостерігача усі наочні матеріали були все ж таки прикриті, але на думку ГС не достатньо.
Щодо проведення самого тестування і дотримання відповідних процедур:
– в чотирьох ПТ спостерігачам довелося робити зауваження щодо порушення пункту 4.11. регламенту роботи ПТ: «По завершенню роботи над тестом учасник зовнішнього оцінювання має здати старшому інструктору бланки відповідей, які відразу вкладаються до захищеного пластикового пакета. Факт передання бланків фіксується підписом учасника в Аудиторному протоколі проведення зовнішнього оцінювання. Тестовий зошит із власними записами учасник тестування залишає на своєму робочому місці. Після чого він може вийти з аудиторії або залишитися у ній до моменту отримання свого тестового зошита» – бланки відповідей до захищеного пакету одразу не вкладалися, а складалися в стопку на столі інструктора; разом із бланками задавалися і зошити, хоча вони мали залишатися на столах. Після зауважень спостерігачів інструктори виправляли ситуацію;
– практично ніхто із учасників не скористався можливістю принести із собою воду, мала кількість скористалася можливістю забрати після завершення власний робочий зошит;

Щодо відношення персоналу ПТ до громадських спостерігачів:
– зафіксовано спроби заборонити спостереження в коридорах, що згодом перетворилася в обмеження руху спостерігачів в коридорах під час тестування, методом «прикріплення» його за черговим в ПТ (дана ситуація не передбачена в Регламенті роботи пункту тестування, затвердженого Наказом УЦОЯО №30 від 19.03.2009);
– зафіксовано спроби обмежити пересування спостерігачів по ПТ з періоду їх реєстрації на пункті до 10.00, що відображалася у «рекомендаціях» залишатися у спеціально відведених для ГС (громадських спостерігачів) приміщеннях;
– зафіксовано спроби заборонити спостерігачу покидати аудиторію під час тестування, який мав намір подовжити спостереження в інших зонах ПТ.
Відмінності від попереднього разу:
– не було зафіксовано явних спроб списування, контакту між учасниками щодо спільних консультацій;
– не було зафіксовано проблемних ситуацій із допуском на пункт тестування осіб при наявності всіх потрібних документів і які прибули вчасно на ПТ.

Довідка: Чернівецьке Представництво Громадянської Мережі «ОПОРА» здійснює моніторинг процесу ЗНО в рамках всеукраїнської компанії, що проводиться цією громадською організацією вже другий рік поспіль. З детальними звітами щодо зафіксованих порушень по території всієї України можна ознайомитися на сайті ГМ «ОПОРА» (www.opora.org.ua). Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) найближчим часом оприлюднить посилання на розділи шкільних підручників з біології, де учасники оцінювання можуть знайти відповіді на запитання, що були в тестах. Така інформація вже опублікована стосовно питань з історії України, тестування з якої відбулося 6 травня 2009 року. Посилання на розділи підручників можна знайти на сайті УЦОЯО – www.testportal.gov.ua. Крім того, Український центр оцінювання якості освіти на своєму сайті нагадує, що учасники зовнішнього оцінювання, які зареєструвалися для участі в ньому, але через об?єктивні причини не змогли пройти тестування, мають право взяти участь у спеціально організованому тестуванні. Для цього їм необхідно подати до регіональних центрів оцінювання якості освіти відповідну заяву (особисто або надіслати рекомендованим листом). Приймання заяв на участь у спеціально організованому тестуванні здійснюється:
– з історії України – до 13 травня;
– з біології – до 14 травня;
– з фізики – до 18 травня;
– з географії – до 22 травня;
– з української мови та літератури – до 25 травня;
– з математики – до 01 червня;
– з англійської мови – до 08 червня;
– з німецької, французької, іспанської мов – до 09 червня;
– з хімії – до 11 червня.
До заяви необхідно додавати ксерокопію реєстраційної картки та документи, що підтверджують наявність об?єктивних причин, які перешкодили особі взяти участь у зовнішньому оцінюванні.
Наступне оцінювання знань випускників шкіл поточного і минулих років відбудеться 12 травня, коли вони складатимуть тест з фізики.

За додатковою інформацією звертайтесь до контактної особи: Олесі Покорної +38 099 224 24 36