Підсумки громадського спостереження за ЗНО-2012 в Чернівецькій області

Уже п’ятий рік поспіль Громадянська мережа ОПОРА проводить спостереження за підготовкою та проведенням зовнішнього незалежного оцінювання в Україні. Цього року спостереження ОПОРИ охопило від 50% (українська мова та література, математика, хімія) до 20% пунктів тестування у 16 областях, у тому числі і у Чернівецькій області, де громадські спостерігачі були присутніми на 36 з 55 пунктах тестування.

Загалом, зовнішнє незалежне оцінювання у Чернівецькій області пройшло на доброму організаційному рівні. Серйозних масових порушень з боку учасників та персоналу пунктів тестування, не зафіксовано. Проте, громадське спостереження вказало як на вже типові (знайомі з минулих років спостереження) проблеми, так і на нові виклики, що постали перед процедурою ЗНО у цьому році. Традиційно для ОПОРИ громадські спостерігачі за результатами спостереження надсилали смс-звіти, що дозволило накопичити числові дані та провести їх аналіз щодо різних аспектів процедури проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Статистичні результати на основі смс-звітів представлені нижче:

View more presentations from Oporacv

Щодо явки учасників на пункти тестування, то тенденції у Чернівецькій області відповідають загальноукраїнським тенденціям (див. рис. нижче). Менше 90 % учасників прийшло на тестування з фізики (88,40 %), всесвітньої історії (82,10 %) та російської мови (73,68 %).

yavkanew

Згідно даних Івано-Франківського РЦОЯО у Чернівецькій області не завершили роботу над тестами всього чотири особи: троє учасників через порушення процедури тестування – наявність мобільного телефону в аудиторії (Хотинська гімназія, українська мова та література; Сторожинецька районна гімназія, історія України), списування із шпаргалки в аудиторії (Сторожинецький районний ліцей, біологія); та одна учасниця за станом здоров’я (Чернівецька ЗОШ № 24, математика). За весь період було подано одну апеляцію щодо порушення процедури проведення ЗНО.

Щодо типових порушень з боку учасників ЗНО, то це і використання традиційних шпаргалок, використання засобів зв’язку (мобільних телефонів) в пунктах тестування, запізнення на початок тестування, явка до пункту тестування не в той день (стосується предметів, що проводяться в дві сесії). Та з неповним пакетом необхідних документів. Так, громадські спостерігачі на 5 пунктах тестування із 36 помітили випадки запізнень, хоча вважати цю цифру вичерпною не слід, адже таких випадків могло бути значно більше, а дане порушення унеможливлює потрапляння учасника в пункт тестування. Найбільше запізнень фіксувалося на найбільш масових тестуваннях з української мови та літератури та математики. Зафіксовано як мінімум 2 випадки (Хотинська гімназія та Сторожинецький районний ліцей) коли учасники через свою неуважність з’явилися на тестування з української мови та літератури не 28 травня, а 29 травня, і таким чином втратили право проходження ЗНО мінімум на один рік. Випадки явки в пункт тестування без необхідного пакету документів (сертифікат, оригінал паспорту чи свідоцтва про народження, запрошення) не були масовими і були більш типовими для перших сесій тестувань і фактично не спостерігалися під час останніх сесій.

Основною системною проблемою цьогорічного процесу тестування в межах всієї України стало користування мобільними телефонами. Нагадаємо, що відповідно до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2012 році, учасники тестувань не можуть мати при собі будь-яких засобів зв’язку, пристроїв зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, друкованих і рукописних матеріалів, що не передбачені процедурою тестування. Незважаючи на це, за два дні тестувань з української мови та літератури через наявність мобільних телефонів по всій Україні понад 100 абітурієнтів були позбавлені права подальшого проходження ЗНО. Справжнім викликом для системи оцінки знань стало сплановане використання засобів зв’язку групою осіб для передачі інформації про завдання, а також надсилання правильних варіантів відповідей членам групи. В Івано-Франківському РЦОЯО, до компетенції якого належить Чернівецька область, застосовували свою методу протидії мобільним телефонам – це смс-повідомлення учасникам під час самого тестування із відповідним попередженням. Такі повідомлення учасники з Чернівецької області почали отримувати ще із тестування з іноземних мов. Слід згадати, що анонсовані металодетектори в Чернівецькі пункти тестування так і не потрапили. Спеціальних відеокамер теж не було. Тому головними борцями із телефонами залишалися інструктори в аудиторіях та чергові в коридорах та рекреаційних зонах.

Хотілося б згадати, як по різному до такого явища як «списування в туалетах» можуть ставитися різний персонал пунктів тестування. Для прикладу візьмемо дві сесії тестування з історії України. Один і той же громадський спостерігач був свідком, коли під час першої сесії 31 травня в Чернівецькій гімназії № 1 після того як громадський спостерігач виявив в туалеті скупчення учасників, які жваво обговорювали деталі тестування, а також залишки паперових шпаргалок в унітазах, ним було повідомлено і Чергового, і Відповідального за пункт тестування, і Уповноважену особу УЦОЯО. Проте, ті не проявили жодної активності щодо вирішення проблемної ситуації, мало того були дуже не раді, коли громадський спостерігач вирішив зафіксувати дану інформацію в протоколі про завершення процедури тестування. Цей же спостерігач наступного дня в Чернівецькій ЗОШ № 24 став свідком зовсім іншої поведінки персоналу, який сумлінно перевірив наперед усі туалети на наявність там схованих шпаргалок, та унеможливлював скупчення в рекреаційних зонах учасників, допускаючи їх туди на короткий період і по-одному.

До речі випадки, коли персонал в особі Відповідального за пункт тестування та Уповноваженої особи УЦОЯО перешкоджали громадським спостерігачам вносити свої зауваження у підсумковий протокол, були помічені і в інших пунктах тестування. Зокрема, хотілося б згадати про Чернівецьку ЗОШ № 6 (тестування з фізики), де громадський спостерігач так і не зміг отримати копію підсумкового протоколу через те, що Відповідальний за пункт тестування спочатку перешкоджав внести спостерігачу свої зауваження в протокол, а після того, як зауваження все ж таки були внесені, Відповідальний зажадав змінити написане.

Щодо інших зауважень до роботи персоналу в пунктах тестування, то слід згадати, що персонал часто забуває, що їм теж заборонено використовувати мобільні телефони. Подібні випадки були зафіксовані на 13 з 36 пунктах тестування. Окремо хотілося б звернути увагу на роботу чергових, котрі не завжди супроводжували учасників до туалетів (6 з 36 пунктів тестування) та до виходу з пунктів тестування по завершенню роботи в аудиторії (8 з 36 пунктів тестування). Ці, на перший погляд, «дрібні» порушення збоку персоналу давали змогу учасникам кооперуватися і консультуватися в туалетах та рекреаційних зонах, що не раз було помічено громадськими спостерігачами.

Організаційно-технічні умови проведення ЗНО в Чернівецькій області загалом відповідали нормам. І якщо на перших тестування і були окремі зауваження щодо вказівників, організації роботи медичних пунктів, тощо, то по ходу процесу умови покращувалися. У двох випадках (Чернівецька гімназія № 4, математика; Хотинська гімназія, історія України) було відмічено незадовільну ситуацію щодо забезпечення тиші: у Чернівцях шум був спричинений будівництвом по сусідству, а в Хотині міська влада 01 червня влаштувала поблизу пункту тестування концерт із застосуванням звукопідсилюючої техніки. Проблемними були також Чернівецька ЗОШ № 6 та Чернівецька ЗОШ № 24, так як під час великих тестувань там змушені були використовувати аудиторії молодших класів (дитячі парти та стільці).

За результатами спостереження Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА пропонує до впровадження ряд рекомендацій, що на нашу думку повинні позитивно вплинути на підготовку та проведення ЗНО у 2013 році:

1. УЦОЯО – збільшити кількість чергових у пунктах тестування, беручи до уваги гендерний фактор (для вільного пересування у відповідних рекреаційних зонах).

2. УЦОЯО – виробити спільні підходи до використання металодекторів та відеокамер на пунктах тестування. Відповідно, якщо УЦОЯО вважає, що металодектори допоможуть вирішити проблему «мобільних телефонів» та витоку змісту тестів в мережу Інтернет ще до завершення тестування, то необхідно обладнати ними всі пункти тестування, а не окремі та ще й в окремих областях.

3. УЦОЯО – розглянути можливість процедури перерозподілу Відповідальних за ПТ та Помічників Відповідальних за ПТ (у Чернівецькій області це переважно директори шкіл, на базі яких формуються ПТ, та їх підлеглі) серед різних пунктів тестування, або унеможливити проведення сесій ЗНО з конкретного предмету у тому пункті тестування, де Відповідальний або його Помічник є одночасно вчителем-викладачем з цього предмету.

4. ІФРЦОЯО – передбачити можливість проведення ЗНО-2013 в більших пунктах тестування, наприклад в аудиторіях ВНЗ міста Чернівці, щоб унеможливити в подальшому ситуації, коли учасники (і минулих років, зокрема) виконують завдання за дитячими партами.

5. ІФРЦОЯО – посилити відповідальність за користування мобільними телефонами персоналом пунктів тестування.

6. ІФРЦОЯО – організовувати спільні заходи для персоналу пунктів тестування та громадських спостерігачів для вирішення спірних моментів щодо спільної діяльності на пунктах тестування.

Для детальнішої інформації про перебіг зовнішнього незалежного оцінювання у Чернівецькій області просимо звертатися до координатора кампанії спостереження: Григорія Сорочана, тел. 0636286772, g.sorochan@opora.org.ua. Громадське спостереження за ЗНО відбувається за сприяння Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance)

2,043 comments

 1. Hey! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and
  look forward to all your posts! Carry on the superb work!

 2. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it ;
  ) I am going to return yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help other people.

 3. I was curious if you ever thought of changing the page layout of your
  site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.

  Maybe you could space it out better?

 4. Do you mind if I quote a few of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your weblog? My website is
  in the very same area of interest as yours and my visitors
  would truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Cheers!

 5. Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through a few of the
  posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll
  be bookmarking it and checking back often!

 6. Just wish to say your article is as astounding. The clearness for your post is just great and that i can suppose you are knowledgeable on this subject.
  Well together with your permission let me to clutch your
  feed to stay updated with approaching post. Thank you one million and
  please keep up the rewarding work.

 7. Hello I am so thrilled I found your blog page, I really found
  you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Anyways I
  am here now and would just like to say thanks for a remarkable post
  and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to go through it all at the minute but I have
  book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the excellent
  b.

 8. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 9. whoah this weblog is fantastic i like reading your articles.
  Stay up the great work! You recognize, a lot of individuals are searching round for this info, you could help them greatly.

 10. Its such as you read my mind! You appear to grasp a lot approximately this, like you wrote the ebook in it or
  something. I believe that you simply can do with some %
  to pressure the message house a bit, however other
  than that, that is great blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

 11. This is the right blog for anybody who hopes to find
  out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with
  you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has
  been written about for a long time. Excellent stuff, just
  excellent!

 12. Admiring the time and effort you put into your blog
  and detailed information you offer. It’s good to
  come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed
  material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 13. Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site,
  how could i subscribe for a blog website? The account helped me a applicable deal.
  I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant transparent idea

 14. You can certainly see your skills within the article you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like you
  who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 15. You could certainly see your skills in the work you write.

  The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say
  how they believe. Always follow your heart.

 16. Thanks , I have just been searching for info about this topic for ages and yours
  is the best I have found out till now. However, what in regards to the bottom
  line? Are you positive about the source?

 17. I have been browsing on-line greater than 3 hours lately, but I by
  no means found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content material as
  you did, the net can be much more helpful
  than ever before.

 18. We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme
  in our community. Your web site offered us with useful info to work on. You’ve performed an impressive task
  and our entire community can be grateful to you.

 19. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your
  website is great, let alone the content!

 20. Hi there, I discovered your site by way of
  Google even as searching for a comparable matter,
  your site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was alert to your blog thru Google, and found that it’s
  truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful in the event you proceed this in future.
  Lots of other people might be benefited from your writing.
  Cheers!

 21. You could certainly see your expertise in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like
  you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times
  go after your heart.

 22. I’m curious to find out what blog system you are using?

  I’m having some minor security problems with my latest website
  and I’d like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 23. I don’t even understand how I stopped up here, but
  I believed this put up used to be good. I do not know who you might be but definitely
  you’re going to a well-known blogger if you aren’t already.
  Cheers!

 24. Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 25. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.

  You have some really good posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some
  content for your blog in exchange for a link back to mine. Please
  shoot me an email if interested. Kudos!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *