Як чернівецькі депутати розпоряджаються коштами субвенції Кабміну

Досить часто ми чуємо від депутатів висловлювання, що вони зуміли добитися виділення коштів на фінансування своїх округів, але не завжди виборці розуміють, звідки ці кошти беруться та яким чином депутат “добивається” їх виділення саме на свій округ. На даний момент найбільш популярним способом виділення коштів на округи депутатів є розподіл субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Яким чином ці кошти розподіляються в Чернівецькій області, спробуємо з’ясувати в цьому матеріалі.

Які вони субвенції для Чернівецької області?

В 2016 році з державного бюджету на субвенцію соціально-економічного розвитку було виділено 2 млрд 452 млн грн, з них Чернівецька область отримала більше 72 млн грн, що становило 3% від загальної суми. В цьому ж році обсяг субвенції був збільшений в два рази і становив близько 5 млрд грн.

Сама субвенція для здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку територій передбачена для всієї території України, але, як показує практика, часто виділення цих коштів здебільшого залежить від спроможності депутата добитися їх отримання на об’єкти саме з його округу, а також від активності місцевих органів влади, які надають депутатові запити на фінансування їхніх об’єктів. Усі чотири депутати від Чернівецької області представляють правлячу коаліцію, тож залучити кошти на свої округи для них не було проблемою.

В 2016-му році субвенція була приблизно рівномірно розподілена між Чернівецькими депутатами. Із загальної суми, передбаченої на Чернівецьку область, представники фракції “Блок Петра Порошенка” отримали 49%, а “Народного фронту” – 51%.

Хоча й субвенція була розподілена рівномірно між всіма депутатами, не всі округи отримали рівномірні суми із субвенції. Найбільше коштів – 29 млн 179 тис. грн отримав 201-ий округ (м. Чернівці), оскільки депутат від 204-го виборчого округу Максим Бурбак виділив близько 12 млн грн на ремонт Міжнародного аеропорту “Чернівці”, а вже решту, більше 8 млн, спрямував на потреби округу. Це був один з небагатьох прикладів, коли кошти з цієї субвенції були спрямовані на проект розвитку, а не проїдання.

Під час прес-конференції 27-го червня 2016 р. народний депутат Микола Федорук зазначив:

Без чернівецького аеропорту наше місто втратить будь-яку привабливість. Хочемо повідомити вам, що кошти, які виділені урядом для депутатів-мажоритарників на округи, а це по 12 мільйонів гривень, ми з Максимом Юрійовичем вирішили віддати Чернівцям на реконструкцію злітно-посадкової смуги аеропорту. Думаю, що це буде гарним сигналом, що наше місто отримає повітряні ворота.

А що цьогоріч?

В 2017-му році Кабінет Міністрів видав уже декілька постанов з розподілом субвенції для соціально-економічного розвитку окремих територій (11 травня, 12 липня, 19 липня та 27 вересня), і ще, можливо, будуть внесені зміни, проте вже на даний момент їх можна проаналізувати.

У порівнянні з минулим роком, сума субвенції значно зросла, тож якщо в 2016-му році Чернівецька область отримала – 72 млн 697 тис. грн, то в цьому році – 223 млн 447 тис. грн. Тобто втричі більше, аніж минулого року.

Також змінився і розподіл коштів між округами депутатів. Якщо минулого року вони розподілялись приблизно рівномірно, то в 2017-му році 60% коштів субвенції отримали округи народних депутатів від “Народного фронту”, тоді як на представників президентської фракції було виділено – 40%.

Змін зазнав і поділ між самими депутатами. Якщо в 2016-му році 204-ий округ (Максим Бурбак) отримав найменше коштів, то в 2017-му – найбільше. Розподіл коштів субвенції по округах виглядає наступним чином:

 • 201 (Микола Федорук) – 33 млн грн (23%);
 • 202 (Іван Рибак) – 34,7 млн грн (23%);
 • 203 (Григорій Тіміш) – 24,5 млн грн (16%);
 • 204 (Максим Бурбак) – 55,9 млн грн. (38%)

Цікаво також подивитись на розподіл коштів у розрізі районів Чернівецької області. Найбільшу суму субвенції в 26,8 млн грн було спрямовано на Хотинський р-н 204-го округу, тоді як найменше коштів – 1,4 млн. грн – отримав Сокирянський р-н того ж таки 204-го округу. Якщо подивитись розподіл коштів по районах окремих округів, то можна побачити, що в кожного депутата можна виділити “улюблені райони”, тобто ті, які отримали найбільше коштів.

У межах 202-го округу, найбільше коштів отримав Вижницький р-н – 12 млн грн, Путильський р-н – 9,2 млн, на потреби Кіцманського р-ну було спрямовано – 9,9 млн грн, найменше ж отримали населені пункти Сторожинецького р-ну, які входять до складу 202-го виборчого округу – 3,4 млн грн.

Досить великий дисбаланс у фінансуванні районів спостерігається в межах 203-го округу. Тут найбільше коштів субвенції 2017 року було сконцентровано в межах Глибоцького р-ну – 11,9 млн грн, що становить 49% від загальної суми коштів, які були виділені на 203-й округ. В цей час на Герцаївський р-н виділено – 6,3 млн грн, значно менше отримали Новоселицький район – 3,8 млн грн та частина Сторожинецького району, яка входить до 203-го округу, – 1,8 млн грн. Окрім того, до складу 203-го виборчого округу входить частина району Садгора, м. Чернівці, на який було спрямовано – 500 тис. грн. для будівництва спортивного майданчика.

Найбільше ж розбалансованим є фінансування 204-го округу. Тут 48% коштів зосереджені в Хотинському р-ні – 26,8 млн грн, тоді як на Сокирянський припадає всього 2% – 1,4 млн грн. Заставнівський р-н отримав 18,7 млн грн, а Кельменецький – 8,9 млн грн.

На м. Чернівці, яке входить в склад виборчого округу 201 (Микола Федорук) було виділено 33,5 млн грн. Також окремо було виділено близько 75 млн грн, які були спрямовані до обласного бюджету, із них 53 млн – на реконструкцію будівель Чернівецького обласного перинатального центру.

Субвенція соціально-економічного розвитку в основному потрапляє до необ’єднаних громад, які в цьому році отримали – 198 млн. грн, тоді як об’єднані одержали 25,4 млн грн.

Що кажуть депутати?

У коментарях народні депутати зізнаються, що розподіл коштів субвенції соціально-економічного розвитку залежить від комунікації з місцевими органами влади. Так, народний депутат від фракції “Блок Петра Порошенка” Григорій Тіміш повідомив, що він намагається враховувати кількість населення в районах при підготовці пропозицій на фінансування, проте більшою мірою виділення коштів залежить від запитів, які подають місцеві органи влади, та їх особистих стосунків з народним обранцем. Так, за словами Григорія Тіміша, в межах його округу на Глибоцький район було виділено найбільшу суму коштів, оскільки там є узгоджена позиція між різними рівнями влади і всі вони йдуть на співпрацю з депутатом, тоді як, наприклад, в Новоселицькому районі представники районної адміністрації не особливо охоче комунікують з депутатом і тому йому доводиться збирати запити вже на рівні сіл. На запитання про розподіл коштів за принципом “хто більш лояльний до влади – тому гроші”, депутат відповів, що “може й так, а може не так…”

В той самий час, депутат Володимир Парасюк в коментарі ОПОРІ зазначив:

Голосуєш за держбюджет – отримуєш “бонус” у вигляді виділення коштів на виборчий округ. Не голосуєш – не отримуєш нічого. І можна тоннами писати звернення та запити в міністерства, збирати підписи разом з громадянами, щоб виділили кошти на ремонт дороги чи ще якогось інфраструктурного об’єкту. Це такий спосіб маніпуляції та тиску провладної більшості. Тому виділення субвенцій на округ – ціна політичних торгів за Державний бюджет.

У той же час керівник фракції “Народний фронт” Максим Бурбак, заперечив подібне твердження:

Теза про те, що субвенції – це хабар для народного депутата – неправда. Проте парламентар може виступати інструментом донесення інформації до Кабміну про важливість фінансування якогось об’єкту. Але насправді, коли розглядається питання про розподіл коштів субвенцій і уряд розглядає пропозиції, перевага, по-перше, надається тим об’єктам, які здаються у поточному році, по-друге, вітається співфінансування проектів місцевими бюджетами, адже якщо громада виділила кошти для фінансування проекту, то відповідно вона контролюватиме як розподіл цих грошей, так і якість виконання робіт, і, по-третє, дуже важливою є сама якість підготовки проектів для отримання субвенцій, адже дуже часто вони подаються із застарілою проектно-кошторисною документацією.

Не субвенціями єдиними

Об’єднані територіальні громади мають ще інші можливості фінансування, зокрема за рахунок Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) та субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ, розподіл цих коштів відбувається на конкурсній або формульній основі, тоді як субвенція на соціально-економічний розвиток розподіляється за досить непрозорою процедурою. Разом з цим, як бачимо з графіку Міністерства регіонального розвитку, в 2017 р. на соціально-економічний розвиток було виділено суму, що дорівнює сумам разом взятим субвенціям на інфраструктуру ОТГ та на ДФРР.

Всі депутати використовують субвенцію з метою реклами своєї депутатської роботи і часто на сторінках народних обранців в соціальних мережах можна зустріти інформацію про їхнє сприяння у виділенні коштів на об’єкти їхніх округів. Окремі депутати навіть використовують відкриття профінансованих за рахунок субвенції об’єктів для агітації за кандидатів на посаду голів ОТГ. Так, перебуваючи в с. Суховерхів, яке ввійшло до складу Кіцманської ОТГ, народний депутат Іван Рибак відкривав відремонтовану за рахунок субвенції вулицю разом з кандидатом на посаду голови ОТГ, представивши того як майбутнього голову, ще за тиждень до виборів у відповідну громаду.

На сторінках інших депутатів теж можна знайти інформацію про використання субвенції:

Замість висновків

Тож, як бачимо з аналізу, нерівномірний розподіл коштів цієї субвенції між різними областями та депутатами свідчить про політизованість процесу. Також не повністю прозорим є механізм розподілу цих коштів, оскільки в більшості випадків депутати в “ручному” режимі вирішують, на які об’єкти та яким населеним пунктам виділити кошти субвенції. Відтак чимало населених пунктів, в яких не надто добре побудована комунікація з народними депутатами, фактично не мають шансів отримати ці кошти. Разом з цим народні депутати використовують субвенцію соціально-економічного розвитку задля політичної реклами та своєрідного підкупу виборців на наступні вибори. Тож ефективність використання цих коштів є досить сумнівною, куди кращими є механізми розподіл державних коштів на конкурсній або формульній основі, як це відбувається, наприклад, з коштами ДФРР або субвенцією на розвиток інфраструктури ОТГ.

Моніторинг здійснюється Громадянською мережею ОПОРА в рамках Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа та партнерами.

За коментарями звертайтеся: Тарас Прокоп, громадський консультант ОПОРИ в Чернівецькій області, тел.: +38095 490 050чотири, e-mail: prokoptar(at)gmail.com

Довідково: У 2017 році в 13 областях України Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, який здійснюється у рамках Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа та партнерами. Проект спрямований на залучення громадян до парламентського процесу, підвищення їх поінформованості про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій та народних депутатів України. Відбір депутатів для моніторингу відбувався за критеріями пропорційного представництва всіх парламентських сил, гендерного аспекту, попередніх показників активності в окрузі.

1,072 comments

 1. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Cheers!|

 2. I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.|

 3. Greetings I am so delighted I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent job.|

 4. Admiring the persistence you put into your website and detailed information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 5. Camping outdoors can be quite a excellent way for you to hang out with your family members. Nonetheless, there are tons of things you need to bear in mind so that you not simply are safe, but have fun as well. Here are some excellent ways that you should have a good time camping while outstanding ready for what ever is available your way. Try out to get to the campsite effectively prior to nightfall. This lets you obtain a feel for the set of your property and provide you the ability to create camp while you may still see what you are actually performing. Moreover, it enables your kids feel a bit more comfortable with their area mainly because they will have a chance to check out. If you are planning just about any backcountry camping, essential have product is really a fireplace basic starter kit. When you are in a surviving condition, blaze is ways to cook, help you stay warm, detoxify drinking water, and sign for assist. Several camping shops sell flame beginners which you can use when damp and never demand any energy. Also, try out creating fire while you are not inside a success condition so you know you can do it in the event the need to have develops. When you are camping, make sure you dress in shut down-toe shoes. Walking in wooded places, you are able to find just about anything in addition to things can drop on your ft. You may also wish to require a hike. So when you venture out camping, make sure you use footwear that could go almost everywhere you need to go. While you are heading out for this very long anticipated camping outdoors journey, don’t forget about for taking coupled your cellular phone. You may be lured to leave all of the texting and telephone calls associated with, however your cellular phone may be one of your most essential safety lifelines in the event of an emergency. Ensure it is completely billed while keeping it shielded from the weather in the plastic-type material bag or water-proof scenario. If you are interested in outdoor camping, and you are a new comer to the action, then you certainly must not get started by yourself. It could be rather dangerous if you don’t know what you are undertaking, so you should take along a skilled friend to assist you find out the ropes. As you now know from the report earlier mentioned, camping is not really basically driving a car out into the forests without proper planing. Quite, there are numerous crucial facts to consider when venturing out for the wonderful outdoors. Retain the suggestions you’ve just please read on palm and implement them next time you want to go outdoor camping.

 6. You could certainly see your expertise within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.|

 7. No matter if you’re organizing an exotic getaway or taking a spur of your minute jaunt, often, it’s the little details that can be the deciding component how significantly you prefer your time and effort out of the house. The details in this post can help you prepare an ideal vacation. Depart all needless valuables in the home. You are taking the health risks of obtaining every thing stolen by you should you deliver possessions along. Should you be going to an area that features a fluid-limitation on all liquids you might be loading, spend money on club hair shampoos and teeth powder. Believe it or not, you could locate pub hair shampoo and tooth paste obtainable in powder develop on the web. These products are a fantastic way to get all around fluid-restrictions. When traveling in countries with harmful plain tap water, bear in mind different ways that you might be subjected. Close up your mouth when using the shower area and brush your pearly whites just with dealt with water. If you make herbal tea or caffeine with all the water, allow it to boil for a number of minutes or so prior to steeping. A modest exposure will make you very sickly. Buy a travel gown, which is actually a outfit which can be used numerous techniques. It may be used being a outfit, skirt, shirt and wrap. Then you can pack several other accessories and accompanying goods, that will preserve lots of room inside your luggage for all of the gifts you intend to take house. Get a number of clothespins together with you once you travel. It is an strange object to consider preparing, nevertheless they are often very useful. If you’re going on a vacation cruise, be sure you bring a tiny day time case together with you. You’ll realize that your travel luggage won’t be around straight away if you table the ship. So you’ll wish to have a handbag with a swim fit, a magazine, an additional modify of garments inside, and everything else you might need right away. Irrespective of where you wish to go, preparation is likely to make your holiday all it can be. Use the advice you’ve go through right here to obtain the most from your travelling encounter.

 8. Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups thank you once again.|

 9. Its like you read my mind! You appear to understand a lot approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I believe that you can do with a few percent to drive the message home a little bit, however other than that, that is fantastic blog. A great read. I will certainly be back.

 10. I’m extremely inspired together with your writing talents as smartly as with the structure to your weblog. Is this a paid subject or did you modify it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to peer a nice weblog like this one nowadays..|

 11. I do enjoy the manner in which you have presented this specific problem and it really does provide us some fodder for thought. Nevertheless, through what precisely I have witnessed, I really trust when the actual feedback stack on that individuals remain on point and in no way start on a tirade of the news of the day. Anyway, thank you for this outstanding point and even though I do not really go along with the idea in totality, I regard your point of view.

 12. Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 13. Whether you’re planning an amazing journey or taking a spur of the moment jaunt, often, it’s the small details that may be the determining aspect how very much you like your time out of the house. The information in the following paragraphs will assist you to prepare the perfect retreat. Keep all unnecessary valuables in your own home. You are taking the hazards of having every thing taken on your part should you provide possessions along with you. Should you be traveling to a region that features a liquid-constraint on all beverages you might be loading, purchase nightclub shampoos and teeth powder. Believe it or not, you could discover bar shampoo and toothpaste offered in natural powder type on-line. These materials are a fun way to have close to liquefied-constraints. When you are traveling in places with unsafe plain tap water, keep in mind alternative methods which you might be subjected. Close your mouth while using the shower area and clean your tooth simply with dealt with water. If you make teas or coffee using the drinking water, allow it to boil for several a few minutes just before steeping. Even a modest coverage could make you extremely ill. Invest in a journey gown, that is a outfit that can be used a number of approaches. It could be put on being a dress, skirt, shirt and place. You can then package a few other extras and associated goods, that will preserve plenty of room within your baggage for the mementos you wish to bring property. Consider a few clothespins along with you if you vacation. It is really an unconventional product to take into consideration packaging, even so they may be really useful. If you’re having a cruise trip, be sure to deliver a compact time travelling bag together with you. You’ll realize that your baggage won’t be available straight away when you board the ship. So you’ll want to have a handbag with a swim fit, a guide, an additional alter of clothes inside, and everything else you will need right away. Regardless of where you want to go, planning can make your vacation all it can be. Make use of the suggestions you’ve go through in this article to have the most from your travelling expertise.

 14. Good post. I study one thing tougher on completely different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content material from different writers and apply a bit one thing from their store. Iíd favor to make use of some with the content on my blog whether you donít mind. Natually Iíll provide you with a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *