Сьогодні стартувала вступна компанія до вищих навчальних закладів України

Сьогодні, 1 липня, розпочинається прийом документів від абітурієнтів приймальними комісіями вищих навчальних закладів України.

У 2011 році зарахування до вищих навчальних закладів відбуватиметься на основі конкурсного відбору, який враховує суми балів результатів зовнішнього незалежного оцінювання, шкільного атестату та додаткових балів[1]. Для зарахування на творчі спеціальності навчальні заклади проводять творчі конкурси та вступні екзамени. Наприклад, згідно правил прийому до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича творчі конкурси проводитимуть для спеціальностей: «Журналістика», «Музичне мистецтво», «Фізичне виховання» та «Здоров’я людини».

Прийом документів та заяв приймальними комісіями ВНЗ відбуватиметься з 1 по 31 липня. Якщо майбутні студенти згідно з правилами вступу мають складати творчі конкурси, то для цих категорій абітурієнтів термін прийому заяв та документів закінчується 17 липня. Творчі конкурси проводитимуть у кілька сесій з 10 по 31 липня. До 22 липня заяву та документи повинні подати ті вступники, які мають складати вступні випробування у вищих навчальних закладах. Вступні екзамени проводитимуться з 23 липня по 31 липня. Вже 1 серпня мають бути оприлюднені рейтингові списки вступників, рекомендованих до зарахування.

Усім майбутнім студентам та особливо їхнім батькам хочемо нагадати, що абітурієнт може подати заяву та документи не більше, ніж до п’яти вищих навчальних закладів України, та не більше, ніж на три напрями підготовки (спеціальності) у кожному з них. Також вступники мають право подавати сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти, виданий у 2011 році, або сертифікати чи їх дублікати за 2008, 2009 або 2010 роки. Однак, бал сертифіката освіти не може бути нижчим 124 балів з конкурсних предметів.

Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що зарахування абітурієнтів до ВНЗ відбуватиметься не на основі першочергової подачі документів, а на основі конкурсного відбору, який триватиме місяць. З огляду на минулорічний досвід моніторингу вступної кампанії до ВНЗ, рекомендуємо абітурієнтам не поспішати з подачею документів та першочергово готувати пакети документів на ті спеціальності, які є найбільш бажаними, а не використовувати відразу всю можливу квоту. Ближче до завершення строків подачі документів у абітурієнтів може виникнути потреба подати документи на спеціальності з малим конкурсом, тому, у випадку, якщо абітурієнт вже подався до участі у всіх 15 дозволених конкурсах, він може втратити таку можливість. Тому, слід спостерігати за рейтингом вступників на дошках оголошень приймальних комісій або через інформаційну систему «Конкурс» в Інтернеті та відповідно до цього коригувати чергу подачі документів.

Новацією вступної кампанії 2011 року є можливість електронної реєстрації заяв вступників. Однак, оскільки система «Електронний вступ 2011» цього року працює в режимі експерименту, ГМ ОПОРА рекомендує вступникам у випадку її використання бути готовими до незручностей експериментального режиму, а також ОПОРА рекомендує заносити при цьому документи в приймальні комісії особисто.

Під час вступної кампанії працюватиме безкоштовна гаряча телефонна лінії Громадянської мережі ОПОРА. Абітурієнти та їх батьки зможуть зателефонувати за телефоном 044 225 32 81 та отримати юридичну консультацію з питань вступу до ВНЗ чи поскаржитись на можливі неправомірні дії членів приймальних комісій. Наші юристи не лише проконсультують Вас щодо етапів та процедур вступної кампанії, а й допоможуть оскаржити неправомірні дії приймальної комісії, підготувати заяву до Міністерства освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту України, або й написати скаргу до Прокуратури.


[1] Додаткові бали під час вступу до ВНЗ додаються:

· призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад та призерам III етапу Всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (особам, нагородженим дипломами I ступеня, – 50 балів; особам, нагородженим дипломами IІ ступеня, – 40 балів; особам, нагородженим дипломами IІІ ступеня, – 30 балів), за умови, якщо вони вступають на напрями підготовки, для яких профільним є вступне випробування з предмета, з якого вони є призерами;

· особам, які в рік вступу закінчили підготовчі курси (відділення, факультети довузівської підготовки) вищого навчального закладу для навчання на природничо-математичних та інженерно-технічних напрямах підготовки при вступі до відповідного ВНЗ додається до 20 балів.

За додатковою інформацією звертайтеся за телефоном 097 662 15 52 та електронною адресою chernivtsi@opora.org.ua.