Всеукраїнські результати за результатами громадського спостереження за виборами Президента України-2010 за період 20 грудня-15 січня

З початком президентських перегонів 74 довготермінові спостерігачі від ОПОРИ проводять моніторинг у 225 виборчих округах України. Цей звіт є третім та підсумковим за весь передвиборчий період. В день голосування ОПОРА організує швидкий статистичний підрахунок голосів та оприлюднить його результати на наступний ранок. Безпосередньо на дільницях працюватиме 1000 спостерігачів.

Завантажити звіт  – українською мовою

Download  report  – English version

РАМКИ ВИБОРЧОГО ЗАКОНОДАВСТВА ТА ЙОГО ВПЛИВ

Напередодні дня голосування депутати ВРУ та Центральної виборчої комісія так і не спромоглися  запропонувати суспільству конкретні шляхи вирішення неоднозначних питань:

– Не було визначено чітких підстав для голосування за межами виборчих дільниць;

– Не встановлено перелік документів, які повинні подати виборці, що не перебувають на консульському обліку для волевиявлення на закордонних дільницях;

– Процедура внесення виборців членами ДВК у списки в день голосування суперечить ряду статей ЗУ «Про вибори Президента України».

Парламентарії не виявили ініціативи завершити законотворчий процес та вчасно внести необхідні зміни. Так, новий ЗУ «Про вибори Президента України» потребував доопрацювання, але в розпал виборчої кампанії закінчити зміну виборчого законодавства внесеннями необхідних норм та виключенням суперечностей не вдалося. Зараз суспільство перебуває в очікуванні порушень протягом дня голосування, підрахунку результатів та судових позовів від кандидатів, які намагатимуться оскаржувати результати. Це може ще більше підірвати довіру громадян до законності виборчого процесу та чесності результатів виборів.

Рекомендації:

* ОПОРА закликає ЦВК остаточно визначитися щодо неоднозначних питань та прийняти рішення, що врегулює волевиявлення за межами виборчих дільниць, на закордонних дільницях та під час уточнення списків виборців в день  голосування і вчасно повідомляти ОВК та ДВК про зміни через друковані, електронні ЗМІ, засобами телефонного зв’язку;
* ОПОРА закликає усіх офіційних спостерігачів та журналістів надавати перевагу фактам, отриманим в день виборів, з метою реального відображення перебігу голосування та не політизувати процес оціночними судженнями;
* ОПОРА звертається до членів виборчих комісій усіх рівнів поважати право виборців та діяти в рамках чинного законодавства.

Робота виборчих комісій

Загалом виборчі комісії працювали в межах своїх повноважень та були відкритими для журналістів і громадськості. Проте, виникло декілька пересторог під час формування ОВК і ДВК, в тому числі: брак досвіду та інструктажу для їх членів, затримки з фінансуванням виборчого процесу, недосконале законодавство та низький рівень матеріально-технічного забезпечення комісій нижчого рівня. Закон надає право кандидатам подати по дві особи до  складу кожної комісії. Тож комісії, які повністю укомплектували кандидати (до 36 осіб) зіштовхнулися з проблемою забезпечення кворуму на засіданнях. Через брак досвіду (70% членів комісій працюють вперше) та розуміння рівня відповідальності, керівний склад масово оновлювався протягом грудня – початку січня. Громадяни відмовлялися від займаних посад.

Рекомендації Громадянської мережі ОПОРА:

* Членам ОВК та ДВК – бути відповідальними під час виконання своїх обов’язків, не політизувати роботу комісій, керуватися в своїй діяльності виключно законом;
* ЦВК, органам місцевого самоврядування, та Міністерству фінансів України – забезпечити належним чином матеріально-технічну базу;
* Кандидатам – відповідально поставитися до відбору членів комісії для підготовки та проведення другого туру виборів 7 лютого, організовувати додаткові навчання-інструктажі щодо змін до чинного законодавства та процедурних питань.

Свобода агітації

Загалом кандидати та їхні штаби мали безперешкодний доступ до виборців. Робота засобів масової інформації не обмежувалася цензурою з боку влади. Кандидати брали участь у ефірах, розміщувати свої матеріали у пресі, на телебаченні, радіо, в мережі Інтернет. Втім, свобода слова протягом 90 передвиборчих днів перетворилася на бізнес, в умовах якого медіа зорієнтовані на швидкий прибуток. ОПОРА висловлює занепокоєння щодо практики оплати роботи журналістів та редакторів з метою позитивного висвітлення кандидатів. Такі матеріали переважно завуальовані та подаються споживачам медіа послуг під виглядом новин, аналітичних матеріалів чи інтерв’ю. Тому виборців часто свідомо вводять в оману, пропонуючи інформацію, що має ознаки агітації, але не маркується позначкою «політична реклама».

Рекомендації:

ОПОРА рекомендує медіа дотримуватися букви закону та в обов’язковому порядку позначати проплачені штабами матеріали як «політична реклама».

Виборче право

Вперше в Україні запроваджено державний реєстр виборців. Це стало вагомим кроком до забезпечення виборчих прав та потенційно ефективним запобіжником проти маніпуляцій зі списками виборців. Втім, роботу з уточненням особистих даних громадян потрібно продовжувати, адже, їх якість досі викликає занепокоєння. Опираючись на власні дослідження, ОПОРА вважає, що робота Органів ведення реєстру, уточнення та перевірка персональних даних виборців, широка інформаційна кампанія поки не дали очікуваних результатів. Продовжує надходити інформація про не включення виборців, наявні ті самі помилки з неправильним написанням імен, включені особи, які померли декілька років тому, одні і ті ж особи включені в списки кратно.

Прогалини та плутанина у законодавстві, а також відсутність чітких інструкцій від ЦВК можуть призвести до того, що голови комісії, довільно трактуючи його норми, порушуватимуть одну статтю закону, одночасно керуючись іншою. Так, внесення громадян до списків в день голосування неможливе без рішення комісії, яка з 8 ранку до 20 вечора безперервно забезпечуватиме голосування на дільниці. Тому громадянам варто одразу звертатися до суду, щоб відстояти своє право голосу.

Рекомендації:

* ОВК – керуватися у своїй роботі лише нормами діючого закону та постановами ЦВК, прийнятими в межах її повноважень;
* ДВК – у своїй роботі чітко дотримуватись норм законодавства, згідно якого в день голосування неможливо прийняти рішення про внесення змін до списку виборців, не перервавши процес голосування;
* Судам – організувати свою роботу так, щоб виборці в день голосування в період з 8 ранку до 20 вечора могли звернутися з обґрунтованою позовною заявою щодо невключення до списку та невідкладно позитивне отримали рішення;
* Органам ведення реєстру – забезпечити оперативне повідомлення ДВК про випадки кратного включення виборців до списку.

Адміністративний ресурс

Застосування адміністративного ресурсу від початку виборчої кампанії до дня голосування зафіксовано спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА на території всієї України. Масштаби використання ресурсів влади державного та місцевого рівнів для підтримки (організаційної, інформаційної, ведення агітації) конкретних кандидатів є значно меншими порівняно з 2004 роком. ОПОРА відзначає, що політична диверсифікація, а саме, приналежність представників органів влади до різних політичних сил узагальнено по Україні, збалансовує наслідки участі службовців у виборчому процесі. Якщо на Сході та Півдні України місцева влада представлена Партією Регіонів, то Захід, Північ і Центр переважно -БЮТ, подекуди Нашою Україною.

Фактично самі виборців, платники податків виступили спонсорами частини кампанії чинного Президента та Прем’єр-міністра. За бюджетні кошти забезпечувалася організаційна підтримка візитів в регіони. З агітаційною метою використовувалися державні програми: будувалися дороги, відкривалися заклади освіти та охорони здоров’я, забезпечувалися транспортними засобами установи, надавалося довгоочікуване медичне обладнання лікарням, роздавалися ордери на квартири, забезпечувалося право власності громадян на земельні ділянки.

Рекомендації:

Під час офіційних візитів кандидати від влади повинні уникати виступів з передвиборчої програмою та закликати виборців голосувати за чи проти інших суб’єктів виборчого процесу.

Купівля голосів

Практика негрошового підкупу виборців широко застосовувалася штабами лідерів виборчої кампанії за участю депутатів ВРУ та місцевих рад, державних службовців та особисто кандидатів. Громадянська мережа ОПОРА розцінює незаконний вплив на волевиявлення громадян як такий, що знижує довіру до виборчого процесу та його результатів до вкрай небезпечно рівня. Спостерігачі фіксували системно організовані роздачі безкоштовних ліків, товарів та послуг, одягу та їжі, надання юридичної допомоги з отриманням актів на землю, що супроводжувалося агітацією за певного кандидата. Також занепокоєння викликає інформація щодо підготовки грошового підкупу виборців в день голосування.

Рекомендації:

ОПОРА стурбована практикою купівлі голосів і закликає громадян оприлюднювати такі факти, щоб винні понесли жорстке покарання. ОПОРА закликає виборців усвідомити, що кошти інвестовані у підкуп будуть повернуті спонсорам у кратному розмірі після перемоги кандидата за рахунок всіх громадян України.

Громадське спостереження

Чинне виборче законодавство не дає права українським громадським організаціям, які можуть забезпечити незаангажовану оцінку виборчому процесу, реєструвати своїх представників як громадських спостерігачів. В той же час будь-який іноземець має більше прав на цих виборах. Таким чином порушено Документ Копенгагенської наради Конференції щодо людського виміру НБСЄ (тепер ОБСЄ), дія якого поширюється на Україну.

Рекомендації:

* Верховній Раді України – внести зміни до Закону України «Про вибори Президента України» відповідно до міжнародних домовленостей;
* Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ) – сприяти подальшому проведенню прозорих виборів Президента України та  наполягти на внесенні необхідних змін до законодавства в контексті взятих на себе Україною міжнародних зобов’язань.