Всеукраїнські результати за результатами громадського спостереження за виборами Президента України-2010 за період 20 грудня-15 січня

З початком президентських перегонів 74 довготермінові спостерігачі від ОПОРИ проводять моніторинг у 225 виборчих округах України. Цей звіт є третім та підсумковим за весь передвиборчий період. В день голосування ОПОРА організує швидкий статистичний підрахунок голосів та оприлюднить його результати на наступний ранок. Безпосередньо на дільницях працюватиме 1000 спостерігачів.

Завантажити звіт  – українською мовою

Download  report  – English version

РАМКИ ВИБОРЧОГО ЗАКОНОДАВСТВА ТА ЙОГО ВПЛИВ

Напередодні дня голосування депутати ВРУ та Центральної виборчої комісія так і не спромоглися  запропонувати суспільству конкретні шляхи вирішення неоднозначних питань:

– Не було визначено чітких підстав для голосування за межами виборчих дільниць;

– Не встановлено перелік документів, які повинні подати виборці, що не перебувають на консульському обліку для волевиявлення на закордонних дільницях;

– Процедура внесення виборців членами ДВК у списки в день голосування суперечить ряду статей ЗУ «Про вибори Президента України».

Парламентарії не виявили ініціативи завершити законотворчий процес та вчасно внести необхідні зміни. Так, новий ЗУ «Про вибори Президента України» потребував доопрацювання, але в розпал виборчої кампанії закінчити зміну виборчого законодавства внесеннями необхідних норм та виключенням суперечностей не вдалося. Зараз суспільство перебуває в очікуванні порушень протягом дня голосування, підрахунку результатів та судових позовів від кандидатів, які намагатимуться оскаржувати результати. Це може ще більше підірвати довіру громадян до законності виборчого процесу та чесності результатів виборів.

Рекомендації:

* ОПОРА закликає ЦВК остаточно визначитися щодо неоднозначних питань та прийняти рішення, що врегулює волевиявлення за межами виборчих дільниць, на закордонних дільницях та під час уточнення списків виборців в день  голосування і вчасно повідомляти ОВК та ДВК про зміни через друковані, електронні ЗМІ, засобами телефонного зв’язку;
* ОПОРА закликає усіх офіційних спостерігачів та журналістів надавати перевагу фактам, отриманим в день виборів, з метою реального відображення перебігу голосування та не політизувати процес оціночними судженнями;
* ОПОРА звертається до членів виборчих комісій усіх рівнів поважати право виборців та діяти в рамках чинного законодавства.

Робота виборчих комісій

Загалом виборчі комісії працювали в межах своїх повноважень та були відкритими для журналістів і громадськості. Проте, виникло декілька пересторог під час формування ОВК і ДВК, в тому числі: брак досвіду та інструктажу для їх членів, затримки з фінансуванням виборчого процесу, недосконале законодавство та низький рівень матеріально-технічного забезпечення комісій нижчого рівня. Закон надає право кандидатам подати по дві особи до  складу кожної комісії. Тож комісії, які повністю укомплектували кандидати (до 36 осіб) зіштовхнулися з проблемою забезпечення кворуму на засіданнях. Через брак досвіду (70% членів комісій працюють вперше) та розуміння рівня відповідальності, керівний склад масово оновлювався протягом грудня – початку січня. Громадяни відмовлялися від займаних посад.

Рекомендації Громадянської мережі ОПОРА:

* Членам ОВК та ДВК – бути відповідальними під час виконання своїх обов’язків, не політизувати роботу комісій, керуватися в своїй діяльності виключно законом;
* ЦВК, органам місцевого самоврядування, та Міністерству фінансів України – забезпечити належним чином матеріально-технічну базу;
* Кандидатам – відповідально поставитися до відбору членів комісії для підготовки та проведення другого туру виборів 7 лютого, організовувати додаткові навчання-інструктажі щодо змін до чинного законодавства та процедурних питань.

Свобода агітації

Загалом кандидати та їхні штаби мали безперешкодний доступ до виборців. Робота засобів масової інформації не обмежувалася цензурою з боку влади. Кандидати брали участь у ефірах, розміщувати свої матеріали у пресі, на телебаченні, радіо, в мережі Інтернет. Втім, свобода слова протягом 90 передвиборчих днів перетворилася на бізнес, в умовах якого медіа зорієнтовані на швидкий прибуток. ОПОРА висловлює занепокоєння щодо практики оплати роботи журналістів та редакторів з метою позитивного висвітлення кандидатів. Такі матеріали переважно завуальовані та подаються споживачам медіа послуг під виглядом новин, аналітичних матеріалів чи інтерв’ю. Тому виборців часто свідомо вводять в оману, пропонуючи інформацію, що має ознаки агітації, але не маркується позначкою «політична реклама».

Рекомендації:

ОПОРА рекомендує медіа дотримуватися букви закону та в обов’язковому порядку позначати проплачені штабами матеріали як «політична реклама».

Виборче право

Вперше в Україні запроваджено державний реєстр виборців. Це стало вагомим кроком до забезпечення виборчих прав та потенційно ефективним запобіжником проти маніпуляцій зі списками виборців. Втім, роботу з уточненням особистих даних громадян потрібно продовжувати, адже, їх якість досі викликає занепокоєння. Опираючись на власні дослідження, ОПОРА вважає, що робота Органів ведення реєстру, уточнення та перевірка персональних даних виборців, широка інформаційна кампанія поки не дали очікуваних результатів. Продовжує надходити інформація про не включення виборців, наявні ті самі помилки з неправильним написанням імен, включені особи, які померли декілька років тому, одні і ті ж особи включені в списки кратно.

Прогалини та плутанина у законодавстві, а також відсутність чітких інструкцій від ЦВК можуть призвести до того, що голови комісії, довільно трактуючи його норми, порушуватимуть одну статтю закону, одночасно керуючись іншою. Так, внесення громадян до списків в день голосування неможливе без рішення комісії, яка з 8 ранку до 20 вечора безперервно забезпечуватиме голосування на дільниці. Тому громадянам варто одразу звертатися до суду, щоб відстояти своє право голосу.

Рекомендації:

* ОВК – керуватися у своїй роботі лише нормами діючого закону та постановами ЦВК, прийнятими в межах її повноважень;
* ДВК – у своїй роботі чітко дотримуватись норм законодавства, згідно якого в день голосування неможливо прийняти рішення про внесення змін до списку виборців, не перервавши процес голосування;
* Судам – організувати свою роботу так, щоб виборці в день голосування в період з 8 ранку до 20 вечора могли звернутися з обґрунтованою позовною заявою щодо невключення до списку та невідкладно позитивне отримали рішення;
* Органам ведення реєстру – забезпечити оперативне повідомлення ДВК про випадки кратного включення виборців до списку.

Адміністративний ресурс

Застосування адміністративного ресурсу від початку виборчої кампанії до дня голосування зафіксовано спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА на території всієї України. Масштаби використання ресурсів влади державного та місцевого рівнів для підтримки (організаційної, інформаційної, ведення агітації) конкретних кандидатів є значно меншими порівняно з 2004 роком. ОПОРА відзначає, що політична диверсифікація, а саме, приналежність представників органів влади до різних політичних сил узагальнено по Україні, збалансовує наслідки участі службовців у виборчому процесі. Якщо на Сході та Півдні України місцева влада представлена Партією Регіонів, то Захід, Північ і Центр переважно -БЮТ, подекуди Нашою Україною.

Фактично самі виборців, платники податків виступили спонсорами частини кампанії чинного Президента та Прем’єр-міністра. За бюджетні кошти забезпечувалася організаційна підтримка візитів в регіони. З агітаційною метою використовувалися державні програми: будувалися дороги, відкривалися заклади освіти та охорони здоров’я, забезпечувалися транспортними засобами установи, надавалося довгоочікуване медичне обладнання лікарням, роздавалися ордери на квартири, забезпечувалося право власності громадян на земельні ділянки.

Рекомендації:

Під час офіційних візитів кандидати від влади повинні уникати виступів з передвиборчої програмою та закликати виборців голосувати за чи проти інших суб’єктів виборчого процесу.

Купівля голосів

Практика негрошового підкупу виборців широко застосовувалася штабами лідерів виборчої кампанії за участю депутатів ВРУ та місцевих рад, державних службовців та особисто кандидатів. Громадянська мережа ОПОРА розцінює незаконний вплив на волевиявлення громадян як такий, що знижує довіру до виборчого процесу та його результатів до вкрай небезпечно рівня. Спостерігачі фіксували системно організовані роздачі безкоштовних ліків, товарів та послуг, одягу та їжі, надання юридичної допомоги з отриманням актів на землю, що супроводжувалося агітацією за певного кандидата. Також занепокоєння викликає інформація щодо підготовки грошового підкупу виборців в день голосування.

Рекомендації:

ОПОРА стурбована практикою купівлі голосів і закликає громадян оприлюднювати такі факти, щоб винні понесли жорстке покарання. ОПОРА закликає виборців усвідомити, що кошти інвестовані у підкуп будуть повернуті спонсорам у кратному розмірі після перемоги кандидата за рахунок всіх громадян України.

Громадське спостереження

Чинне виборче законодавство не дає права українським громадським організаціям, які можуть забезпечити незаангажовану оцінку виборчому процесу, реєструвати своїх представників як громадських спостерігачів. В той же час будь-який іноземець має більше прав на цих виборах. Таким чином порушено Документ Копенгагенської наради Конференції щодо людського виміру НБСЄ (тепер ОБСЄ), дія якого поширюється на Україну.

Рекомендації:

* Верховній Раді України – внести зміни до Закону України «Про вибори Президента України» відповідно до міжнародних домовленостей;
* Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ) – сприяти подальшому проведенню прозорих виборів Президента України та  наполягти на внесенні необхідних змін до законодавства в контексті взятих на себе Україною міжнародних зобов’язань.

29 comments

 1. I enjoy you because of all of your effort on this blog. Ellie enjoys doing internet research and it’s easy to see why. All of us hear all about the compelling manner you create functional ideas by means of the blog and as well cause contribution from other ones about this article and my child is being taught a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a first class job.

 2. I am just writing to make you understand what a perfect experience my wife’s princess obtained using your webblog. She noticed some things, which included what it is like to possess an excellent teaching spirit to make others with no trouble learn about specific specialized things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for providing those priceless, trusted, informative as well as unique tips on your topic to Mary.

 3. I am also writing to make you know what a impressive encounter my friend’s girl gained reading through your web page. She learned plenty of pieces, which include what it’s like to possess an amazing helping mood to let most people smoothly know several impossible subject matter. You truly exceeded our own expectations. Thank you for offering these invaluable, safe, explanatory and even fun tips about this topic to Julie.

 4. Simply desire to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is just cool and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep
  up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 5. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it is truly informative. I am gonna watch out for brussels.

  I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 6. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was wondering what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 7. I just could not go away your web site before suggesting that I really loved the usual
  info an individual provide on your guests? Is
  going to be back steadily in order to check out new posts

 8. It’s perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this put up and if I may just I desire to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you could write subsequent articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

 9. Hi terrific blog! Does running a blog such as this take a large amount of work?
  I’ve virtually no understanding of computer programming but I was hoping to start my own blog in the near
  future. Anyways, if you have any recommendations or techniques for new
  blog owners please share. I understand this is off topic but I
  just wanted to ask. Kudos!

 10. Thanks for the good writeup. It if truth
  be told was once a leisure account it. Glance complex to
  far introduced agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

 11. When someone writes an piece of writing he/she maintains the plan of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this article is great. Thanks!

 12. I am really inspired with your writing abilities as well as with the
  format to your blog. Is that this a paid topic or
  did you customize it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to
  see a great weblog like this one nowadays..

 13. Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  tips?

 14. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other
  websites? I have a blog based on the same information you discuss and would love to
  have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 15. I do trust all of the ideas you have presented to your post.

  They’re very convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are very brief for starters. Could you please
  prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 16. Howdy! I simply want to give you a big thumbs up for the
  excellent information you have here on this post. I am coming
  back to your web site for more soon. 0mniartist asmr

 17. That is very attention-grabbing, You’re an excessively
  professional blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for in the hunt for
  more of your magnificent post. Also, I’ve shared
  your site in my social networks

 18. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 19. You are so awesome! I do not suppose I’ve truly read through a single thing like this before.
  So great to find another person with some genuine thoughts on this topic.
  Really.. many thanks for starting this up.
  This site is something that’s needed on the web,
  someone with some originality!

 20. It’s appropriate time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I may I wish to recommend you some attention-grabbing issues or
  suggestions. Maybe you can write subsequent articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 21. I’m curious to find out what blog system you have been using?

  I’m having some minor security issues with my latest site and I
  would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 22. I’m gone to convey my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to obtain updated from latest information.

 23. Hey there! Would you mind if I share your blog
  with my zynga group? There’s a lot of people that I think
  would really appreciate your content. Please let me know. Thanks

 24. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
  to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your rss feed and
  I hope you write again soon!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *