В Сокирянському районі протистояння між керівництвом комісії і «Батьківщиною»

В Сокирянській районній виборчій комісії розгорівся конфлікт між керівництвом комісії та представниками місцевого осередку ВО «Батьківщина». Днями партійці Сокирянської районної організації ВО «Батьківщина» подали скаргу до Чернівецької обласної виборчої комісії на постанови районної виборчої комісії. В той час керівництво комісії виявило, що заяви на членів комісій від «Батьківщини» написані однаковими почерками і підписи на них відмінні від тих, які містяться в копіях їх паспортів.

Як з’ясував на місці спостерігач «Опори», ще 12 вересня постановою «Про формування складу міської та сільських виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» голова районної виборчої комісії (РВК) Валентина Трофанчук запропонувала внести до складу сільських виборчих комісій кандидатури від себе як голови комісії. Це було зроблено у зв’язку з тим, що поданих місцевими організаціями партій кандидатур було катастрофічно недостатньо для формування хоча б мінімально дозволеного складу комісій, що становить 9 осіб (по 1-3 кандидатури на всі 20 комісій внесли тільки дві партії – ВО «Батьківщина» та Аграрна партія, тоді як у різних селах бракувало ще від 1 до 5 членів комісій).

Представники ВО «Батьківщина», члени комісії Іван Даниленко та Любов Баранюк, що були присутні на засіданні, погодилися на формування такого складу комісій, що видно з протоколу (фото 1, 2, 3). Однак потім Іван Даниленко, з’ясувавши, що, за його словами, керівники РВК сформували склад комісій днем раніше, за відсутності членів комісії від “Батьківщини”, повідомив про це голову районної організації партії Юрія Солов’я. І той 16 вересня подав до обласної виборчої комісії скаргу на постанови Сокирянської РВК.

“Склад сільських комісій сформували не на засіданні, а потім просто поставили членів комісії перед фактом”, – сказав спостерігачеві ОПОРИ Юрій Соловей.

18 вересня Чернівецька обласна виборча комісія (ОВК) попри покладені на неї законом повноваження, постановила зобов’язати Сокирянську районну виборчу комісію здійснити заміну заступника голови районної ТВК відповідно до постанови ЦВК від 07.09.2015 р. № 217 та повторно, шляхом жеребкування, здійснити формування керівного складу сільських та міської виборчих комісій (фото 4, 5, 6).

В свою чергу голова Сокирянської районної ТВК Валентина Трофанчук звернулась до Центральної виборчої комісії за роз’ясненнями. В усній відповіді член ЦВК Світлана Кірєєва вказала на незаконність таких постанов ОВК та повідомила, що вказана проблема взята до розгляду.

Тим часом голова Сокирянської РВК виявила порушення з боку Сокирянської районної організації ВО «Батьківщина», що стосувалися поданих нею заяв про згоду осіб на участь у роботі сільських виборчих комісій. За словами керівника комісії, заяви були написані двома почерками, а не власноручно особами, запропонованими до складу територіальних виборчих комісій, що суперечить ч. 10 ст. 22 Закону України «Про місцеві вибори» (фото 7, 8).

Підписи на заявах також відрізнялися від тих, які були у ксерокопіях паспортів. За словами заступника голови районного осередку «Батьківщини» Софії Присакар, так сталося через неможливість усіх цих осіб самостійно передати відповідні заяви до районного офісу партії – мовляв, деякі з сіл дуже віддалені, а в районі триває збір урожаю. Голова районної Батьківщини Юрій Соловей сказав ОПОРІ, що «деякі люди написали заяви з помилками і партійцям просто довелося їх переписати».

Спостерігачі ОПОРИ й надалі відслідковуватимуть ситуацію в Сокирянському районі і повідомлятимуть про розвиток подій навколо формування виборчих комісій, організації виборчого процесу.

Нагадуємо, що з 22 вересня починає роботу гаряча лінія Чернівецького представництва Громадянської мережі «ОПОРА». Відповідно всі бажаючі можуть задзвонити за номером 099 010 6551 і отримати консультацію щодо виборчого процесу або ж повідомити про порушення.

Про факти, зафіксовані нашими спостерігачами можна дізнатись на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.org/

За коментарями звертайтеся::
Координатор виборчих програм Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА
Тарас Прокоп, тел. +380954900504, prokoptar@gmail.com
Надія Вірна, тел. +380502104847, virna@opora.org.ua