В Чернівецькій області кандидати встановлюють майданчики та обіцяють на межі фолу ФОТО

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували випадки встановлення обладнання для облаштування дитячого в Новодністровську та спортивного шкільного в Чернівцях майданчиків, до яких мають певний стосунок кандидати в народні депутати. На переконання певних політичних груп в Чернівецькій області, встановлення цих майданчиків пов’язане з виборами. Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала вказані факти.

Щодо Новодністровська, то, як стало відомо ОПОРі, ще у вересні 2014 року (до реєстрації кандидатом в народні депутати) помічниця депутата Чернівецької обласної ради, а нині кандидата від ВО Батьківщина в 204 виборчому окрузі, куди входить Новодністровськ, В’ячеслава Добровольського звернулася до Новодністровської міської ради із пропозицією замінити обладнання на одному із дитячих майданчиків в мікрорайоні “Сонячний” (копія звернення). Спостерігачу ОПОРИ в міській раді підтвердили, що обладнання від Добровольського. Станом на 16 жовтня обладнання було встановлене мешканцями прилеглих до майданчику будинків. Процес встановлення відбувався без участі депутата обласної ради-кандидата, не супроводжувався агітацією, а самі мешканці стверджували, що не знають звідки обладнання, яке вони встановлюють. Наголошуємо, що спостерігач ОПОРИ перебував в Новодністровську 16 жовтня при встановленні обладнання, і жодної агітації тоді зафіксовано не було. ОПОРА уважно слідкує за тим, як розвиватиметься ситуація з відкриттям цього дитячого майданчика. ФОТО:

Щодо ситуації зі спортивним шкільним майданчиком в Чернівцях, то пізно ввечері 22 жовтня до спостерігача ОПОРИ надійшла інформація, що на території Чернівецької гімназії № 4 відбуваються якісь роботи. Вже на місці спостерігач ОПОРИ переконався, що на спортивному майданчику відбувається монтаж спортивного обладнання. Виконання робіт, які станом на 23 жовтня тривали, не супроводжувалися передвиборчою агітацією, а будівельники 22 жовтня та директор гімназії 23 жовтня заперечили те, що обладнання майданчуку має якийсь стосунок до виборчого процесу. ФОТО:

Під час монтажу ввечері, 22 жовтня, на майданчику був присутній кандидат від політичної партії Народного фронту Максим Бурбак (мажоритарник в 204 виборчому окрузі). Однак те, що встановлення майданчику має якесь відношення до виборів чи агітації кандидат категорично заперечив, вказавши, що майданчик буде відкрито вже після виборів. ВІДЕО: http://www.youtube.com/watch?v=ZVUlQhJx2qU&feature=youtu.be

Директор гімназії підтвердив спостерігачу ОПОРИ те, що відкриття майданчику заплановано вже після виборів, а також сказав, що до фінансування робіт причетні випускники школи кандидати в народні депутати Максим Бурбак та одинадцятий номер в списку політичної партії Народний Фронт Павло Петренко. Встановлення обладнання було заплановане задовго до виборчої кампанії, переконував директор гімназії.

ОПОРА подала інформаційний запит до управління освіти Чернівецької міської ради для того, щоб вияснити походження обладнання.

Також, як повідомляє спостерігач ОПОРИ у 202 виборчому окрузі, Андрій Маковей, кандидат-самовисуванець в цьому окрузі, під час агітаційної зустрічі в ЗОШ с. Киселів Кіцманського району пообіцяв директору школи оплатити купівлю крісел для потреб цього навчального закладу. Але зазначив, що зробить це 27 жовтня, тобто після завершення передвиборчої кампанії. Те що така обіцянка мала місце, спостерігачу підтвердив директор ЗОШ с. Киселева та сам Андрій Маковей.

Наголосимо, що відповідно до ч. 14 ст. 74 Закону «Про вибори народних депутатів України»:

Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

На цьому етапі фактичного порушення норм вказаної статті спостерігачі ОПОРИ не вбачають. Однак у випадку, якщо відкриття вказаних майданчиків, закупівля крісел в школу тощо відбуватиметься до дня голосування і буде супроводжуватися передвиборчою агітацією, то тоді це можна буде розцінювати як непрямий підкуп виборців. І про таку небезпеку ОПОРА повідомила правоохоронні органи.

Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА відкрило гарячу лінію за номером 099 010 65 51. Важливу інформацію можна знайти на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.org та на сторінці в Facebook – https://www.facebook.com/oporaChernivtsi

Мапа порушень: http://map.oporaua.org/
Додаток для Android Вибори 2014: http://goo.gl/I7M3TN

Детальніше:
Надія (ВІРНА) Бабинська, тел.: +380502104847, virna(at)opora.org.ua

Григорій Сорочан (204 округ), тел.: +380636286772, g.sorochan(at)opora.org.ua
Тарас Прокоп (202 округ), тел.: +380954900504, prokoptar(at)opora.org.ua

Довідково: Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з вересня 2014 року, Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.

Website: http://oporaua.org/
Facebook: https://www.facebook.com/cn.opora
Twitter: https://twitter.com/opora (@opora)