В Чернівецькій області Аграрна партія через суд добилась права участі у виборах до районної ради

В Чернівцях окружний адміністративний суд повернув Аграрній партії право брати участь у виборах до Путильської районної ради. Такого права партію позбавила Путильська районна виборча комісія, яка попередньо виключила з реєстрації районну парторганізацію, у зв’язку з тим, що та не повідомила про дату, час та місце проведення партконференції.

5 жовтня Чернівецький окружний адміністративний суд у повній мірі задовольнив адміністративний позов Путильської районної партійної організації Аграрної партії України до Путильської районної виборчої комісії. Суд постановив визнати протиправним й скасувати постанову останньої про виключення з реєстрації згаданої партії. В рішенні суду йдеться, що Законом України «Про місцеві вибори» не передбачено виключення з реєстрації суб’єкта виборчого процесу територіальною виборчою комісією, тому постанова районної вибормої комісії порушила принципи виборчого права, політичного плюралізму, багатопартійності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес.

З повним текстом ухвали можна ознайомитись за цим посиланням https://goo.gl/wRmM3J

1 жовтня Путильська районна виборча комісія (РВК) прийняла постанову «Про виключення з реєстрації Путильську районну партійну організацію Аграрної партії України», у зв’язку з тим, що та не повідомила комісію про дату, час та місце проведення конференції цією партією і відповідною не реєстрацією цього повідомлення у журналі вхідної кореспонденції.

Відповідно до п. 5 ст. 37 Закону Про місцеві вибори, про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції).

Постанову про виключення з реєстрації 17 кандидатів у депутати до Путильської районної ради від Аграрної партії України комісія прийняла на наступний день після їх реєстрації, й навіть встигла видати посвідчення кандидатів у депутати та провести жеребкування черговості партій у бюлетені. Зауважень щодо наявності необхідних документів при внесенні подань, за словами голови комісії Ольги Верешко, не виникало.

Тоді Путильська районна партійна організація Аграрної партії України звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом щодо визнання протиправним рішення комісії про виключення з реєстрації. Під час судового засідання її представники аргументували позов фактом отримання повідомлення про проведення партійної конференції 23 вересня членом районної комісії від Аграрної партії Людмилою Ільчук, що підтверджується підписом на звороті повідомлення, та присутністю цього члена комісії на згаданій конференції 25 вересня. Сама Людмила Ільчук пояснює ситуацію незнанням того, що повідомлення про партійні збори слід передавати голові комісії, тому сприймала його як особисте запрошення. Під час розгляду питання про виключення з реєстрації нею була подана службова записка, в якій йшлося про отримання повідомлення про дату, час та місце партійної конференції та власну присутність на ній. Втім, головою РВК ця записка прочитана не була.

В свою чергу, Путильська РВК надала довідку, згідно якої Людмила Ільчук не чергувала в комісії з 22 по 26 вересня, проте суд не прийняв до уваги твердження представників відповідача щодо того, що позивачі вручили повідомлення про проведення конференції неуповноваженій особі, так як уповноважений представник Аграрної партії був обізнаний в тому, що Людмила Ільчук є членом комісії.

В рішенні суду йдеться про те, що прийняттям документів та видачою представнику Аграрної партії посвідчень виборча комісія підтвердила те, що фактично прийняла рішення про реєстрацію кандидатів у депутата. Також ним було встановлено, що копія вказаного рішення про виключення з реєстрації позивачу не направлялась, а про його існування позивач дізнався під час судового розгляду справи, через що вимушений був до початку розгляду уточнювати позовні вимоги. Суд зазначив, що Законом «Про місцеві вибори» не передбачено виключення з реєстрації територіальною виборчою комісією суб’єкта виборчого процесу.

Чернівецький окружний адміністративний суд постановив зобов’язати Путильську районну виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Путильської районної ради на місцевих виборах включених до виборчого списку кандидатів у депутати від Путильської районної партійної організації Аграрної партії України. А також стягнути з Путильської районної виборчої комісії Чернівецької області (за рахунок асигнувань) позивачу сплачений судовий збір в розмірі 2436 грн.

Окрім того суд виніс окрему ухвалу щодо порушення комісією вимог Закону «Про місцеві вибори» в частині порядку оформлення та видачі посвідчень кандидатів у депутата в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Путильської районної ради. ЇЇ було направлено ЦВК, УМВС України в Чернівецькій області, прокуратурі Чернівецької області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушення закону, та здійснення відповідного реагування у порядку, визначеному закону.

Наразі обидві сторони чекають набрання рішенням суду законної дії. Втім, єдиного механізму, попри рішення суду, суб’єкти виборчого процесу поки не мають. Голова Путильської виборчої комісії чекає нові подання зі свіжою датою, а представники Аграрної партії вважають, що скасування постанови про виключення з реєстрації достатньо, так як до неї кандидати в депутати були вже зареєстровані.

Розпочала роботу гаряча лінія Чернівецького представництва Громадянської мережі «ОПОРА». Відповідно всі бажаючі можуть задзвонити за номером 099 010 6551 і отримати консультацію щодо виборчого процесу або ж повідомити про порушення. А про факти, зафіксовані нашими спостерігачами можна дізнатись на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.org/

За коментарями звертайтесь:

Координатор виборчих програм Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА Тарас Прокоп, тел. +380954900504, prokoptar@gmail.com

Владислав Баранський, 0669053642, v.baransky@opora.org.ua