Університети захлинаються від потоку абітурієнтів, але не хочуть проводити “відсів”

Пільговики та переможці олімпіад “забронювали” собі бюджетні місця на престижних факультетах, а всі інші стоять у величезних чергах. Такі проміжні результати спостереження за вступною кампанією, яку проводить Громадянська мережа ОПОРА.

За даними організації, найбільш поширеними проблемами, на які цьогоріч скаржаться абітурієнти та їхні батьки, є великий наплив пільговиків на престижні спеціальності у провідних ВНЗ України та неготовність приймальних комісій впоратися з великою кількістю охочих подати документи. Наприклад, опановувати спеціальність “міжнародні відносини” в Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича за державний кошт не мають шансів навіть “абсолютні відмінники” зовнішнього оцінювання, позаяк на 15 бюджетних місць вже претендує 12 пільговиків та 6 переможців олімпіад (які теж мають право пільгового зарахування). Про це повідомила Олеся Покорна – Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА.

Новинкою кампанії 2009 року стало й те, що фальшиві довідки тепер пред’являють не лише “уявно хворі”, але й псевдопереможці олімпіад. Так, членами ОПОРИ виявлені випадки, коли особи, що фігурують в системі “Конкурс” як переможці олімпіад і вже зареєстровані приймальними комісіями вишів як абітурієнти, відсутні у офіційному списку переможців олімпіад, затвердженому МОН України.

Великі черги абітурієнтів помічені в двох найбільших вузах м. Чернівці, зокрема в БДМУ та ЧНУ. Приймальним комісіям важко впоратися з величезною кількістю заяв. Ще однин момент, що заслуговує на увагу, це те, що велика кількість абітурієнтів, що мають у сертифікатах м’яко кажучи низькі бали, подають документи мало не на всі спеціальності усіх вузів. Це, на думку спостерігачів, викликає подив з огляду на те, що цього року Міносвіти дозволило вишам проводити попередній “відсів” – самостійно визначати мінімальну кількість балів, необхідну для прийому ними документів учасників ЗНО-2009 року. Нагадаємо, що таким правом скористалися лише 6 вітчизняних вишів. Чому ж керівники вищих навчальних закладів не вживають заходів для полегшення власної роботи і підняття власної престижності. Була зафіксована маса абітурієнтів, бали яких варіювались від 254 до 270 балів, що за звичайною п’ятибальною системою навіть не доходить до трійки. А ще унікальнішим є те, що інколи абітурієнти з такими низькими балами посідають перші місця в рейтингах, маючи право на поза конкурсний вступ, позбавляючи права справді розумних абітурієнтів на безкоштовну освіту.

Говорячи про менш популярні спеціальності, такі до прикладу як фізика та хімія, то там спостерігається низький конкурс, який рідко сягає 1,5 людини на місце.
Найцікавішим є те, що цього року держава абсолютно не передбачила держзамовлення на таку спеціальність як агрономія, тому бажання розвивати вітчизняне сільське господарство у майбутніх студентів стало прямо пропорційним до бажання держави підтримувати студентів даної спеціальності. Це можна порівняти з ситуацією у сусідній Польщі, де для збільшення кількості студентів технічних спеціальностей мало не кожен студент отримує стипендію(близько 200 євро).

Громадянська мережа ОПОРА в рамках моніторингу вступної компанії за допомоги мережі спостерігачів стежить за роботою приймальних комісії у 30 вищих закладах освіти, а також обслуговує “гарячі лінії” у 21 регіоні України та щоденно аналізує дані інтернет-системи “Конкурс”, яка працює під егідою Міністерства освіти і науки України. Щодо м. Чернівців, то номером «гарячої лінії» є наступний номер – 8 099 224 24 36.
Нагадуємо, що за порушення умов прийому 2008 року Міністерством освіти та науки України було анульовано 7 ліцензій ВНЗ і ще 32 виші перевіряються нині органами прокуратури.
За додатковою інформацією звертайтесь до контактної особи:
Олесі Покорної – 8 099 224 24 36