У Вижниці кандидат-мажоритарник Георгій Філіпчук фінансував захід за партійні гроші

Під час спостереження 30 вересня у місті Вижниця (202 виборчий округ) спостерігач ОПОРИ зафіксував на рекламних тумбах агітаційні оголошення, в яких вижничан запрошували на зустріч з вже зареєстрованим кандидатом в народні депутати Георгієм Філіпчуком в цьому окрузі та поетом Дмитром Павличком. Як виявилось, Дмитро Павличко на зустріч у Вижницькому районному будинку народної творчості та дозвілля не приїхав. Оголошення, яких в центрі міста було чимало, не містили жодних вихідних даних, як того вимагає виборче законодавства.

Нагадаємо, що згідно ч. 7 ст. 69 закону «Про вибори народних депутатів України»:

Друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Таким чином, навіть якщо матеріали передвиборчої агітації виготовляються на власному обладнані, то цей факт має бути вказаний.

Спостерігач ОПОРИ звернувся за коментарем до керівництва Вижницькому районному будинку народної творчості та дозвілля, де відбувалася зустріч кандидата з виборцями. Директор Вижницького РБНТД Михайло Ковалюк підтвердив факт зустрічі Георгія Філіпчука з виборцями 29 вересня та повідомив, що Дмитра Павличка на зустрічі не було. Також спостерігачу ОПОРИ було надано можливість ознайомитись із договором, який став підставою для проведення зустрічі з виборцями. Як виявилось, замовником, а відповідно й тим, хто здійснюватиме оплату, був не кандидат мажоритарник, а Вижницька районна партійна організація ВО Батьківщина.

Відповідно до ч. 9 ст. 68 ЗУ «Про вибори НДУ»:

Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі мають право на договірній основі за рахунок коштів відповідного виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, мітингів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про вибори НДУ»:

Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі для фінансування своєї передвиборної агітації зобов’язані утворити власний виборчий фонд, що формується в порядку, встановленому цим Законом.

У ч. 6 ст. 68 ЗУ «Про вибори НДУ» зазначено:

Кандидати у депутати, зареєстровані у загальнодержавному окрузі, можуть здійснювати передвиборну агітацію за кошти виборчого фонду партії. Використання власних коштів партій, кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.

З аналізу цих норм слідує, що політична партія, суб’єкт виборчого процесу, створює власний виборчий фонд, а кандидат-мажоритарник, котрий висунутий цієї партією – власний. Виборчий фонд партії використовується для агітації за партію та кандидатів у партійному списку, а виборчий фонд мажоритарника – для агітації за мажоритарника. Отже, стороною у вищезгаданому договорі оренди повинен бути саме кандидат-мажоритарник, а оплата здійснюватися з його виборчого фонду. Такі дії з боку Георгія Філіпчука мають ознаки порушення норм щодо порядку фінансування виборчої кампанії, і за що передбачена адміністративна відповідальність (212-15 КУпАП).

Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА відкрило гарячу лінію за номером 099 010 65 51. Важливу інформацію можна знайти на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.org та на сторінці в Facebook – https://www.facebook.com/oporaChernivtsi

Детальніше:
Надія (ВІРНА) Бабинська, тел.: +380502104847, virna(at)opora.org.ua
Григорій Сорочан, тел.: +380636286772, g.sorochan(at)opora.org.ua

Довідково: Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.

Website: http://oporaua.org/
Facebook: https://www.facebook.com/cn.opora
Twitter: https://twitter.com/opora (@opora)