У Чернівецькій області крадуть та псують агітаційну продукцію, використовують чорний піар

Спостерігачі ОПОРИ протягом останніх днів констатують різке зростання кількості випадків псування білбордів кандидатів в народні депутати та партій, порушення правил ведення агітації (розміщення агітаційної продукції в непередбачених законом місцях), а деякі кандидати навіть заявили про крадіжки агітаційних банерів.

Зокрема, як переконують кандидат в народні депутати у 203 виборчому окрузі Чернівецької області від Блоку Петра Порошенка Григорій Тіміш та представники штабу самовисуванця Івана Семенюка, в окрузі викрадають банери з політичною рекламою. В коментарі ОПОРІ Григорій Тіміш заявив, що один з його банерів було вкрадено в селі Маршинці, а інші два – на вулиці Комарова в місті Новоселиця. Усі 11 банерів, за словами юриста штабу Івана Семенюка, були викрадені в Садгорі (район у місті Чернівцях). Жоден з кандидатів з приводу крадіжки до правоохоронних органів не звернувся.

У 203 окрузі ОПОРА продовжує фіксувати випадки псування білбордів. Впродовж останніх днів були пошкоджені фарбою щити з політичною рекламою Григорія Тіміша та самовисуванця у цьому ж окрузі Миколи Гладчука. Перший був понівечений в селі Тарашани Глибоцького району, другий – у селі Бояни Новоселицького району. Обидва кандидата не виключають причетність до пошкодження своїх конкурентів.

16 жовтня спостерігач ОПОРИ зафіксував у місті Новодністровськ, що відноситься до 204 виборчого округу, на приміщенні місцевого автовокзалу розміщення друкованої агітаційної продукції. Так, на будівлі автовокзалу була розміщена агітація кандидата-мажоритарника в цьому окрузі Ярослава Банчука та агітаційна афіша-запрошення на зустріч 17 жовтня із кандидатом-мажоритарником Ярославом Когутяком, якого підтримує ВО Свобода, та Андрієм Мохником (№ 8 у списку ВО Свобода, міністр екології) – (ФОТО http://i.imgur.com/h0zhYu5.jpg, http://i.imgur.com/qSN80JE.jpg, http://i.imgur.com/doIFakf.jpg).

Відповідно до ч. 9 ст. 74 закону України “Про вибори народних депутатів України”, розміщення носіїв політичної реклами на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування, у тому числі таксі, розміщення політичної реклами у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, а також розповсюдження матеріалів передвиборної агітації, у тому числі політичної реклами, через телерадіотрансляційні або інші інформаційні мережі сповіщання пасажирів та інформаційні табло у приміщеннях станцій та вагонах метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, у транспортних засобах громадського користування забороняється.

В Кельменцях, що знаходяться в межах 204 виборчого округу, спостерігач ОПОРИ зафіксував заляпаний фарбою білборд Народного фронту.

А на околицях Новодністровська зафіксовано декілька листівок без вихідних даних із зображенням кандидата Василя Козака і надписами “Злодій, брехун, зрадник. Розраховую на вас дурні”. Таку поліграфічну продукцію можна розглядати як зразок “чорного піару” проти кандидата-мажоритарника в 204 виборчому окрузі Василя Козака. Вказану листівку можна розцінювати як агітацію проти кандидата, отже, вона мала б містити вихідні дані, як того вимагає закон. Також наголошуємо, що відповідно до ч 10 ст. 74 закону “Про вибори народних депутатів України”, забороняється розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію – суб’єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати, недостовірний або наклепницький характер яких встановлено у судовому порядку.

Також у Новодністровську зафіксоване масове розміщення оголошень про візит до міста 17 жовтня кандидата-мажоритарника у 204 виборчому окрузі міністра інфраструктури Максима Бурбака. Всі оголошення були без вихідних даних, як того вимагає ч. 7 ст. 69 закону Про вибори народних депутатів України.

Схоже порушення зафіксоване в 201 окрузі в Чернівцях, де на спеціальних тумбах для розміщення агітації політична партія Правий сектор розмістила агітаційну продукцію без вихідних даних.

Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА відкрило гарячу лінію за номером 099 010 65 51. Важливу інформацію можна знайти на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.org та на сторінці в Facebook – https://www.facebook.com/oporaChernivtsi

Детальніше:
Надія (ВІРНА) Бабинська, тел.: +380502104847, virna(at)opora.org.ua

Григорій Сорочан (204 округ), тел: +380636286772, g.sorochan(at)opora.org.ua
Владислав Баранський (203 округ), тел.: +380669053642, v.baransky(at)opora.org.ua

Довідково: Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.

Мапа порушень: http://map.oporaua.org/
Додаток для Android “Вибори 2014“: http://goo.gl/I7M3TN
Website: http://oporaua.org/
Facebook: https://www.facebook.com/cn.opora

Twitter: https://twitter.com/opora (@opora)