СПАМ-бої у 201 виборчому окрузі

У ніч з 17 на 18 вересня 2012 року в місті Чернівці (вул. Комарова, Південно-кільцева, Бульвар Героїв Сталінграду) невідомі особи розповсюджували по багатоквартирних будинках в поштові скриньки та розкидали по під’їздах агітаційні листівки, оформлені в стилі «чорного піару». На них одного із лідерів Об’єднаної опозиції Арсенія Яценюка зображено у вигляді керованої ляльки, а також стверджується, що Арсеній Яценюк«маріонетка в руках влади та запроданець». Контрагітаційні матеріали не містять жодних вихідних даних про замовника, тираж тощо.

Текст листівки містить інформацію, яка за своїм змістом мав би наштовхнути на думку про псевдоопозиційність кандидата, який очолює виборчий список Об’єднаної опозиції «ВО Батьківщина». Наприклад, автори листівки стверджують, що виборча кампанія спонсорується Віктором Пінчуком, Леонідом Кучмою та Дмитром Фірташем, і вони мають на Арсенія Яценюка такий вплив, що той виконуватиме будь-які їх вказівки. Також «розкриваються» теми: «Яценюк саботує діяльність опозиції», «Яценюк продав мову», «Яценюк свідомо робить все для того, щоб програти вибори».

ОПОРА попросила прокоментувати даний випадок голову регіонального виборчого штабу об’єднаної опозиції ВО «Батьківщина» Максима Бурбака, який сказав наступне: «Влада розуміє, що чесно перемогти на цих виборах їй не вдасться. Тому застосовує всіх, навіть найбрудніших методів боротьби із політичною силою, яка реально протистоїть їй, і яку підтримує більшість українців. Поширення подібних матеріалів свідчить тільки про одне – влада реально боїться об’єднаної опозиції Батьківщина та Арсенія Яценюка».

У ст. 74, ч. 22 Закону «Про Вибори народних депутатів України» зазначається наступне: «Забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск». З приводу контрагітації, то Закон (ст. 68, ч. 1) не забороняє агітувати проти кандидата чи партії. Проте, в ст. 74 п. 9 «Забороняється розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію – суб’єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати, недостовірний або наклепницький характер яких встановлено у судовому порядку».

Нагадаємо, що це вже третій випадок застосування подібних технологій у Чернівцях. Попередні два випадки стосувалися кандидата від Об’єднаної опозиції у 201 виборчому округу Миколи Федорука.

А зранку 21 вересня сайт www.vsemisto.info повідомив, що чернівчани знайшли в своїх поштових скриньках листівки, в яких замовники (на листівках зазначено тираж – 50 000 шт., замовника – Вишневський М.Ф., відповідального за друк – Вишневський М.Ф. та місце друку – «Буковинський видавничий дім») нагадують про партійну приналежність кандидата в 201 виборчому окрузі Віталія Михайлішина.

Текст листівки: “Шановні чернівчани! Один з кандидатів в народні депутати по 201 одномандатному округу Віталій Михайлішин чомусь забуває повідомити мешканців міста про свою партійну приналежність. Тому я, як потенційний виборець, хочу нагадати своїм землякам, що нинішній секретар Чернівецької міської ради Віталій Михайлішин балотується до Верховної Ради України від правлячої партії – Партії Регіонів. Нас вкотре хочуть обдурити! Кольори Партії Регіонів – біло-голубі, але їх чомусь соромляться кандидати від Партії Регіонів. Тому використовують чужі, аби заплутати виборців. Будьмо уважні, шановні чернівчани! Оберемо справжніх патріотів та демократів! Ваш небайдужий виборець”.

За коментарями звертайтесь до Назара Тимощука, координатора виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА у Чернівецькій області, 063 628 67 71