Склад сформованих на Буковині ТВК теоретично дає змогу провладній коаліції приймати потрібні їй рішення

Відповідно до Закону України, що визначає правила проведення місцевих виборів (ЗУ “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”), 15 вересня Центральною виборчою комісією по всій Україні були сформовані Територіальні виборчі комісії(ТВК). Зокрема, в Чернівецькій області були утворені 14 ТВК: обласна, дві міські ТВК (м. Чернівці та м. Новодністровськ) та 11 районних.

За словами координатора процесу спостереження за виборами в Чернівецькій області від ГМ ОПОРА Тимощука Назара в загальному баланс розподілу сил політичних партій в ТВК не збережений і побоювання, які неодноразово звучали напередодні формування складів ТВК щодо ймовірного нерівномірного представлення партій в них, на разі підтверджуються. Хоча з іншої сторони слід констатувати, що керівний склад комісій збалансований.

Члени комісій від провладної коаліції (Партія Регіонів, Народна Партія, Комуністична Партія України) представлені у всіх ТВК 100% від теоретично можливого (по 3 особи від партії), тобто мають по 9 членів в кожній ТВК, що вже становить 50% від складу ТВК (максимальний склад становить 18 осіб).

Нагадаємо, що після нещодавних змін до виборчого законодавства для повноважного засідання Виборчої комісії необхідно більше половини від складу, що у випадку, наприклад, Новоселицької та Кельменецької ТВК, де склад комісії становить 17 осіб, достатньо коаліціянтам для прийняти будь-якого потрібного їм рішення. А наявність по одному члену комісії від “Сильної України”, лідером якої і водночас урядовцем є Сергій Тігіпко, в Путильській, Сокирянській, Сторожинецькій, Новодністровській, Герцаївській, Кельменецькій та Глибоцькій ТВК надає теоретичну можливість провладним партіям досягати будь-якого результату і в цих ТВК.

Звертає на себе увагу факт наявності в складі Вижницької, Герцаївської, Заставнівської, Кіцманської, Новоселицької, Хотинської, та обласній Чернівецькій ТВК раніше не активної на теренах області Партії Зелених України, головою якої є Кондратюк Тетяна Вікторівна, екс-член НДП, що в разі лояльності цієї політичної сили до теперішньої влади надає провладній коаліції контроль у всіх ТВК області.

Дещо у невизначеній ситуації в даній площині залишається Чернівецька міська ТВК, де, поки-що, невідома позиція члена комісії від такої собі “Громадянської Солідарності”. Хоча номінальним керівником її, скоріш за все, є Довганич Віктор Миколайович, екс-бютівець обласної ради від ВО “Батьківщина”, який побив горшки із партією. Очевидці стверджують, що він “за руку” привів члена вищезгаданої комісії на перше засідання міської ТВК.

Головою Чернівецької обласної ТВК призначено представника ВО “Батьківщина” Миколу Степановича Каспрука, який успішно справлявся із головуванням ОВК в м. Чернівці на останніх виборах на посаду Президента.

Давати оцінку майбутньої роботи ТВК і однозначно стверджувати про їх упередженість на основі цих даних передчасно, проте існуючі загрози не можуть не кидатися в очі. Для цього слід дочекатись перших рішень, реєстрації і можливого зняття з реєстрації кандидатів в депутати та голів рад”, – наголошує Назар Тимощук.

Також не було оприлюднене рішення про формування складу Територіальної виборчої комісії у місцевих ЗМІ. Певно, причиною тому є дата прийняття рішення ЦВК про створення ТВК під кінець дня 15 вересня (середа), тоді як “газетний день” (день виходу газет) переважно – четвер.

16, 17 вересня були проведені перші засідання ТВК, які відбулись спокійно,без ексцесів. Щодо своєї роботи, то члени комісій звертають увагу й на те, що час відведений законодавством для проведення виборів недостатній

Презентацію із візуальним аналізом складу ТВК Чернівецької області:

Розподіл по партіям кількості місць в ТВК Чернівецької області

Для отримання додаткової інформації відвідайте наші веб-сайти: www.opora.org.ua (Всеукраїнська організація) та www.oporacv.org (Чернівецьке представництво ГМ ОПОРИ).

Для отримання інтерв’ю чи коментарів, будь ласка, звертайтеся:

Назар Тимощук

· Регіональний координатор кампанії громадського спостереження в Чернівецькій області – моб. тел.: 063-628-67-71, 050-910-49-08; e-mail: n.tymoshchuk@opora.org.ua

Ольга Айвазовська

· Голова Правління ГМ ОПОРА, Керівник Всеукраїнської кампанії громадського спостереження – моб. тел. : 063-617-97-50; e-mail: a.olja@opora.org.ua

Дмитро Гнап

· Прес-секретар ГМ ОПОРА та Всеукраїнської кампанії громадського спостереження, – моб. тел.: 067-629-51-34; e-mail: info.opora@gmail.com