ПРОМІЖНИЙ ЗВІТ ГРОМАДЯНСЬКОЇ МЕРЕЖІ ОПОРА за результатами 2-го етапу вступної кампанії 22 липня – 6 серпня 2010 року

Громадянська мережа ОПОРА продовжує відслідковувати та аналізувати якість організації, прозорість та справедливість вступної кампанії 2010. Спостерігачі ОПОРИ працювали у 34 ВНЗ України та реагували на повідомлення абітурієнтів і їх батьків щодо порушень у інших навчальних закладах в межах регіону. ОПОРА також консультувала абітурієнтів щодо юридичних аспектів вступної кампанії, допомагала у розв’язанні конфліктів та непорозумінь, надавала роз’яснення щодо правових підстав дій членів приймальних комісій. Всього на телефон гарячої лінії звернулися більш ніж 900 осіб, а ще 213 повідомлень –ОПОРА отримала на електронну скриньку і через он-лайн форми, які розміщено на сайті організації.

Найбільш актуальні проблеми вище зазначеного періоду вступної кампанії:
· Необ’єктивність оцінювання знань абітурієнтів під час додаткових вступних випробувань: оцінка шкільного атестату та результатів зовнішнього незалежного оцінювання не завжди відповідала балу отриманому на додатковому іспиті у ВНЗ, в результаті чого абітурієнти з 200 балами з тестування та золотою медаллю складали іспит на 124, а особи, які отримали 125 за профільний предмет ЗНО і мали досить посередні шкільні оцінки – покращили свій результат до 196. Таким чином топ-частина рейтингів зі спеціальностей, на яких проводились вступні випробування, оновилася на 2/3.
· Приймальні комісії не завжди надавали достовірні дані про абітурієнтів до ІС «Конкурс»: інформація про «липових» переможців олімпіад та Малої академії наук, про кількість осіб, що мають право вступати поза конкурсом, присутність у рейтингах осіб, які не подавали документи до конкретного ВНЗ;
· Не всі приймальні комісії вчасно оприлюднили списки рекомендованих до зарахування: більшість з’явилася у відкритому доступі 6 серпня близько обіду, тоді як абітурієнти мають лише 5 днів, щоб встигнути визначитися з ВНЗ та довезти оригінали документів;
· Приймальні комісії оприлюднювали списки рекомендованих без повної інформації про абітурієнтів:відсутність посилань на пільги, позначок «вступ поза конкурсом», сумарного балу за ЗНО та атестат. Також ВНЗ відмовляють абітурієнтам в праві отримувати проміжні дані після 6 серпня про осіб, які надали оригінали документів до приймальних комісій.
Вступ
Участь у вступній кампанії 2010 за інформацією отриманою з відкритих джерел
(ІС «Конкурс») взяли 570 270 абітурієнтів, що претендували на право навчатися на освітньо-кваліфікаційному рівні – бакалавр. Ними було подано 1 мільйон 96 тисяч 665 заяв на стаціонар та заочну форму навчання. Нагадуємо, що зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури (обов’язковий для всіх предмет) склали 381 435 осіб. Тож, орієнтуючись на це число, можна підрахувати, що у вступній кампанії взяли участь не менш ніж 188 835 випускників попередніх років.
Обсяги державного замовлення у 2010 році на освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр» дорівнює 131 993, з яких 111 827 – стаціонар і 20 166 – заочна форма навчання.
Найбільш популярними вищими навчальними закладами серед абітурієнтів є:
Назва ВНЗ
Кількість заяв від абітурієнтів
1
Національний авіаційний університет
30874
2
Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут»
24933
3
Львівський національний університет імені Івана Франка
23756
4
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
22016
5
Донецький національний технічний університет
20866
6
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара
19024
7
Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана
17210
8
Національний університет «Львівська політехніка»
16909
9
Донецький національний університет
15957
10
Національний гірничий університет
15949
Втім, зафіксовано 118 вищих навчальних закладів, які прийняли від 498 до 100 заяв; 78 ВНЗ – від 99 до 1 заяви від абітурієнтів. На жаль, не всі приймальні комісії добросовісно подавали дані до інформаційної системи «Конкурс», але опрацьована статистика свідчить, що в Україні є майже 200 ВНЗ, освітніми послугами яких не поспішають користуватися абітурієнти.
Тож, конкурс на 1 бюджетне місце по Україні становить 8,5 претендентів на один студентський квиток бакалавра не залежно від форми навчання. Щодо контракту, то здійснити підрахунок складно. Ліцензійний обсяг по Україні на основі інформації, яку надали приймальні комісії до ІС «Конкурс» –799 тисяч 563 місця. Втім, ЗУ «Про вищу освіту» ст. 23, ч.4 визначає, що «У вищих навчальних закладах державної і  комунальної  форм власності кількість студентів, прийнятих на перший курс на навчання за державним замовленням,  повинна становити не менше ніж 51  відсоток  від  загальної  кількості  студентів». Тож, відповідно до цієї норми ВНЗ у 2010 році повинні вручити студентські квитки не більш ніж126 758 першокурсникам, що навчатимуться за кошти фізичних чи юридичних осіб. Але практика засвідчує, що ця норма закону не дотримується частиною ВНЗ і за контрактом навчається більше ніж 49% від загальної кількості майбутніх бакалаврів.
Творчі конкурси – проблема для чесного абітурієнта
На гарячу лінію ОПОРИ надходили повідомлення від абітурієнтів та їх батьків щодо необ’єктивності оцінювання в рамках додаткових внутрішніх випробувань, що вплинуло на рейтинг конкурсантів. Так, зафіксовано випадки, коли абітурієнти, які отримали 200 балів з української мови та літератури під час тестування, мали відмінні оцінки з цих предметів в атестатах, не пройшли на бюджет на спеціальність «журналістика». На іспитах їм було поставлено менше 170 балів, необхідного мінімуму в ряді ВНЗ для того, щоб продовжити участь у  конкурсі. В той же час, абітурієнти, які мали наднизькі оцінки з профільного тестування та невисокий середній бал атестату, отримували більш ніж 190 за результатами внутрішніх іспитів.
Для прикладу взято дані реальних абітурієнтів зі списків рекомендованих до зарахування, які значно підвищили свій бал (один з ВНЗ Львова):
Абітурієнт
Українська мова та література
Історія України
Творчий конкурс
Атестат
№1
125,5
126,0
193,0
167,7
№2
139,5
147,0
196,0
165,8
Для іншого прикладу взято реальні бали абітурієнтів зі списків рекомендованих до зарахування, яких значно понизили за результатами внутрішньо університетських творчих випробувань
(дані з ВНЗ Києва та Харкова):
Абітурієнт
Українська мова та література
Історія України
Творчий конкурс
Атестат
№1
200
193,5
144
190,5
№2
199
196
156
191,4
№3
198
198
137,9
185,7
№4
200
189
124
184,8
№5
196,5
189
130
188,6
№6
192,5
186,5
124
192,4
Таким чином, після проведення творчих конкурсів рейтинги абітурієнтів в прохідній частині було оновлено в середньому на 2/3, що свідчить про невідповідність оцінок з профільних предметів, балам за результатами зовнішнього незалежного оцінювання та внутрішньо університетського іспиту. Занепокоєння викликає те, що саме оцінка творчого конкурсу не корелюється з двома іншими формами та методами визначення рівня знань (школа та зовнішнє незалежне оцінювання), що може свідчити про необ’єктивність додаткових іспитів. З попередньо опрацьованих даних кореляція всіх оцінок наближається до показника 0,16, тоді як  максимальний показник – 1, а хорошим є – 0,51.
Громадянська мережа ОПОРА планує дослідити, наскільки глобальною є проблема невідповідності оцінок внутрішньо університетських випробувань для вступної кампанії. Експерти проаналізують списки рекомендованих до зарахування з декількох спеціальностей у репрезентативній кількості  ВНЗ.
Передача відомостей щодо абітурієнтів до інформаційної системи «Конкурс»
З 2008 року функціонує інформаційна система «Конкурс». Таким чином абітурієнт, не залежно від місця свого перебування, може дізнатися про успішність конкурентів, своє позицію в загальному рейтингу, отримати інформацію щодо вартості навчання у ВНЗ, ліцензійний обсяг та про кількість місць державного замовлення на відповідну спеціальність.Якщо ж інформація з боку приймальних комісій надходить з помилками, це свідчить або про неуважну роботу відповідальних осіб, або про свідомі спроби маніпулювати абітурієнтами.
Умовами прийому до ВНЗ (п.23.5), які зареєстровані Мінюстом, передбачено, що:  «Інформування громадськості про хід подання заяв на вступ до ВНЗ IIIIV рівнів акредитації здійснюється за допомогою інформаційної системи «Конкурс». Приймальні комісії зобовязані щодобово подавати інформаційні звіти до системи «Конкурс». Крім того, сайтwww.vstup.info підпорядкований Міністерству освіти та науки України.
Спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА зафіксовано випадки, коли до системи «Конкурс» з приймальних комісій надходила не перевірена інформація, або з даними абітурієнтів, які взагалі не зверталися до цих ВНЗ з заявами і не планували брати участь у конкурсі. Також, приймальні комісії досить часто не були ознайомлені зі своїми обов’язками та стверджували, що не відповідають за інформацію, яка розміщена на сайті, або вважають його громадським.
Найбільш типові помилки:
надання статусу «переможець конкурсу/олімпіад» абітурієнтам, які тільки брали участь у них;
надання відповідного статусу особам, які  взагалі не брали участь у всеукраїнських престижних конкурсах, та відповідно не були призерами;
не правильно визначена суми балів абітурієнтів за результатами ЗНО та середнього балу атестату;
подання до рейтингового списку осіб, які не зверталися до конкретних ВНЗ.
Громадянська мережа ОПОРА досліджувала рейтинги ВНЗ та виявляла осіб, які отримали переваги під час вступу через поверхову перевірку їх документів. До таких категорій належали як «липові» переможці олімпіад чи Малої академії наук, так і абітурієнти, які мали право на позаконкурсний вступ через стан здоров’я (інвалідність І та ІІ групи). Завдяки суспільному резонансу щодо «липових» переможців олімпіад, дані абітурієнтів з таким статусом були повторно переглянуті у приймальних комісіях. Хоч останні та Міністерство освіти і науки не хоче визнавати проблему, ОПОРА відслідкувала зміни позиції таких абітурієнтів в бік пониження у рейтингових списках. Щодо пільговиків, в пакеті документів яких не виявили відповідних медичних довідок, то приймальна комісія (ВНЗ у м. Кременчук, засідання від 5 серпня) вирішила звернутися до абітурієнтів з вимогою їх принести, в іншому випадку ці особи були б позбавлені права на позаконкурсний вступ.
Занепокоєння викликає те, що «ключ» доступу (пароль) до персональної сторінки ВНЗ на сайті www.vstup.info є лише у однієї особи в приймальній комісії, але жодної відповідальності за поширення недостовірних даних ВНЗ на себе не беруть і рекомендують абітурієнтам: «Не ходити по громадським сайтам».
Нагадуємо, що система «Конкурс» функціонує виключно з метою публічності, прозорості вступної кампанії та оперативного доступу до інформації абітурієнтів.
Оприлюднення списків рекомендованих до зарахування
Відповідно до Умов прийому до ВНЗ у 2010 році списки рекомендованих до зарахування оприлюднюються 6 серпня, а абітурієнти мають 5 календарних днів, щоб визначитися з тим, куди подати оригінали документів, та встигнути їх довезти. Втім, виявилося, що не всі ВНЗ зранку оприлюднили списки в паперовому вигляді, а на персональних сайтах 20% навчальних закладів вони були відсутні до кінця дня. Тож, через затягування, частина абітурієнтів втратила один з 5 цінних днів.
Варто відзначити, що в списках рекомендованих до зарахування, вже не фігурували «липові» переможці олімпіад та Малої академії наук, що свідчить про сумлінну додаткову перевірку даних абітурієнтів членами приймальних комісій.
Втім, не всі ВНЗ оприлюднили списки так, як цього вимагає п.15.4 Умов прийому:
прізвище, імя та по батькові вступника;
бали сертифікату за результатами ЗНО;
середній бал шкільного атестату;

47 comments

 1. Valuable information. Lucky me I found your site by accident, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 2. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 3. Good site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

 4. Its superb as your other articles : D, thanks for posting. “The squeaking wheel doesn’t always get the grease. Sometimes it gets replaced.” by Vic Gold.

 5. Very interesting points you have remarked, thankyou for posting. “The unspoken word never does harm.” by Kossuth.

 6. I am also writing to make you know what a impressive encounter my friend’s girl gained reading through your web page. She learned plenty of pieces, which include what it’s like to possess an amazing helping mood to let most people smoothly know several impossible subject matter. You truly exceeded our own expectations. Thank you for offering these necessary, safe, explanatory and even fun tips about this topic to Julie.

 7. I’m just commenting to let you be aware of of the extraordinary discovery my cousin’s daughter experienced going through your site. She even learned lots of issues, most notably how it is like to have a very effective giving mindset to have many others just gain knowledge of chosen extremely tough matters. You really did more than our desires. Many thanks for distributing the important, healthy, educational and as well as easy thoughts on the topic to Gloria.

 8. I’m also commenting to let you be aware of of the cool discovery my child encountered checking your blog. She came to understand plenty of pieces, which include what it’s like to possess an amazing helping mood to let other folks smoothly know just exactly several multifaceted subject matter. You truly exceeded our own expectations. Thank you for offering these necessary, safe, explanatory and even fun tips about this topic to Julie.

 9. I’m commenting to let you be aware of of the awesome discovery my child developed browsing the blog. She came to find a good number of details, including how it is like to have a great coaching character to get a number of people clearly completely grasp a number of advanced issues. You actually did more than her desires. I appreciate you for churning out such effective, dependable, edifying and cool guidance on that topic to Emily.

 10. I happen to be writing to make you understand what a wonderful experience our princess went through visiting yuor web blog. She realized too many things, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching style to make the rest without problems understand various very confusing topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for supplying those warm and helpful, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Tanya.

 11. I am also commenting to make you understand of the helpful encounter my cousin’s daughter went through going through your web site. She came to find plenty of things, including what it is like to have an awesome helping mindset to get the others really easily have an understanding of certain complicated topics. You really surpassed her expected results. Thank you for providing such effective, dependable, explanatory and also cool thoughts on this topic to Julie.

 12. I just couldn’t depart your website before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 13. My partner and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome web log!

 14. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 15. What i do not understood is in reality how you are not really much more neatly-liked than you might be right now. You are so intelligent. You understand therefore considerably in the case of this subject, made me in my view consider it from numerous various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it is one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice. At all times handle it up!

 16. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any ways to help protect against content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 17. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 18. I’m still learning from you, but I’m making my way to the top as well. I absolutely liked reading everything that is posted on your website.Keep the posts coming. I loved it!

 19. Dead indited content material, regards for entropy. “You can do very little with faith, but you can do nothing without it.” by Samuel Butler.

 20. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal web site.

 21. You actually make it appear really easy with your presentation however I to find this topic to be really one thing which I think I would never understand. It sort of feels too complicated and very large for me. I am looking forward for your subsequent post, I¦ll attempt to get the dangle of it!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *