Партії і кандидата в чернівецьких газетах дедалі більше піаряться на АТО

В обласних газетах Чернівецької області з’являється дедалі більше матеріалів передвиборчої агітації, в яких експлуатується тема допомоги військовим та АТО. Зокрема, якщо проаналізувати тижневики за 2 жовтня, то в більшості видань присутні рекламні матеріали (відділені від редакційних і невідділені), в котрих або наголошується на тому, що партія/кандидат допомагає армії, добровольцям, або самі командири виступають в якості агітаторів за політичні сили, в списках яких вони балотуються до парламенту.

Зокрема, у виданнях “Версії” та “Час” політична партія “Заступ” розповідає про те, як “Українці згуртувались для допомоги постраждалим солдатам” та як “Українські фермери допомагають пораненим воїнам”. В газеті “Погляд” міститься немаркований матеріал Ігоря Мосійчука, учасника АТО в підтримку Радикальної партії Ляшка (“Батальйони просити не стануть”). В газеті “Свобода слова” командир добровольчого батальйону Дніпро-1 Юрій Береза розповідає про переваги Народного фронту в інтерв’ю “Не може бути брехні задля вищої справи”. Нагадаємо, ОПОРА вже повідомляла про засилля джинси в місцевих ЗМІ з використанням тематики АТО.

Окрім того вперше зафіксовано агітаційний матеріал за Опозиційний блок. А саме, в газеті Версії опубліковано статтю з фото Наталії Королевської “Зарплати українців можна індексувати вже сьогодні”. Радикальна партія Ляшка з однаковими за змістом матеріалами “Що буде з курсом долара” прорекламувалась в Свободі слова та Молодому буковинці. В газеті “Час” ж рекламували Народний фронт в статті “Партійний пасянс – хто очолить уряд?” (цитата: “Найбільш підготовленою партією виступає “Народний фронт”). Також в газеті “Молодий буковинець” спостерігачі зафіксували контрагітацію проти Блоку Петра Порошенка в матеріалі “У раду йдуть цілими сім’ями – стаття проти Порошенка”.

Дедалі більше матеріалів публікуються в підтримку кандидатів-мажоритарників. Зокрема, в газеті “Свобода слова” йдеться про кандидата в 203 виборчому окрузі Івана Семенюка: “Іван Васильович міняє професію” (подібний матеріал міститься і в румуномовній версії газети). А в газеті “Молодий буковинець” чи-то у вигляді коментаря, чи-то статті політолога Ігоря Мельничука “Округ 204: у битві “титанів” виграють трударі?” йдеться про те, який кандидат Руслан Цаплюк від Радикальної партії Ляшка хороший: “Наразі він є справжнім, а не формальним лідером перегонів”. Також у розділі Молодого буковинця “думки, коментарі” міститься матеріал про кандидата-мажоритарника по 202 округу Андрія Маковея “Розробив свою версію податкових законів”. Також стаття про вказаного кандидата міститься і в газеті “Час” (“Держава блокує розвиток національної економіки за допомогою… власного податкового законодавства”).

Таким чином можна констатувати засилля політичної реклами в друкованих виданнях Чернівецької області, значна частина якої не маркована як реклама чи передвиборча агітація. Тобто, агітаційні матеріали видаються за редакційні, що можна сприймати як спробу маніпулювання свідомістю виборців. Окрім того відкритим залишається питання прозорості використання коштів виборчих фондів кандидатів та партій. Адже коли реклама не проплачена з виборчих фондів – це пряме порушення виборчого законодавства.

Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА відкрило гарячу лінію за номером 099 010 65 51. Важливу інформацію можна знайти на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.org та на сторінці в Facebook – https://www.facebook.com/oporaChernivtsi

Детальніше:
Григорій Сорочан, тел.: +380636286772, g.sorochan(at)opora.org.ua

Довідково: Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.

Website: http://oporaua.org/
Facebook: https://www.facebook.com/cn.opora
Twitter: https://twitter.com/opora (@opora)