Мешканці Чернівецької області не дуже цікавляться, чи є вони в реєстрі виборців

В Чернівецькій області правом перевірити себе в реєстрі виборців користуються одиниці. Це з’ясували спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА, які навідались в районні відділи ведення Державного реєстру виборців. Одиниці виборців звертаються, аби переконатись, чи вони є в списках, дехто намагається з’ясувати інформацію через он-лайн-інструмент «Особистий кабінет виборців».

В Чернівецькій області діє один відділ адміністрування Чернівецької ОДА та 15 відділів ведення Державного реєстру виборців (ДРВ). З адресами та контактними номерами вказаних установ можна ознайомитись за цим посиланням.

Начальний відділу адміністрування ДРВ Чернівецької обласної держадміністрації Надія Мар’янчук розповіла ОПОРІ, що проблем наразі зі списками виборців в обласні немає.

– Відбувається робота, відповідно до календарного плану. Райони проводять щомісячне поновлення, відповідно до Закону «Про державний реєстр виборців». Люди звертаються стосовно уточнень своїх даних, – сказала Надія Мар’янчук.

Як розповіли спостерігачі ОПОРИ, до Сторожинцького районного відділу ведення реєстру звернулась тільки одна людина особисто і п’ятеро через сайт. У Кельменецькому районі було кілька заяв щодо зміни даних, дві заяви отримав Заставнівський районний відділ ведення реєстру щодо зміни ідентифікаційних даних. До інших відділів ведення реєстру звертаються так само рідко або ж в телефонному режимі.

За словами керівниці відділу адміністрування ДРВ в області, похибки в списках виборців незначні. Так, граматичні помилки не перевищують 1%. А якщо виникне питання щодо включення чи виключення виборці зі списків, то на середню дільницю в 1500 виборців може бути таких звернень від 2-3 виборців.

Надія Мар’янчук наголосила, що на місцевих виборах у виборців немає можливості змінити місце голосування.

– Що ж стосується зміни місця голосування, то на місцевих виборах такого не передбачено. Коли виборці проживають за межами населеного пункту, вони здебільшого не зможуть проголосувати на місцевих виборах. Якщо людина з Вижницького району перебуває в місті Чернівці, вона не зможе проголосувати. Тільки у випадку, якщо вона перебуває на спецдільниці (лікарні, до прикладу), вона може проголосувати тільки за кандидатів в Чернівецьку обласну раду. Люди можуть проголосувати тільки в себе на рідній дільниці, – зауважила керівниця відділу адміністрування ДРВ.

Родичам людей, які не можуть пересуватись самостійно, потрібно звертатись до відділів ведення реєстрів, якщо потрібно встановити постійну нездатність пересуватись виборцям (позначка про те, що людина буде голосувати вдома, вноситься на основі заяви та медичної довідки).

Якщо виборець хоче перевірити, чи є він в Державному реєстрі виборців (а на його основі формуються списки виборців), окрім того, що можна сходити до відділу ведення реєстру виборців свого району, можна зайти в «Особистий кабінет виборця» на сайті Державного реєстру виборців. У випадку наявності прізвища в Реєстрі, система видає інформацію про виборчу дільницю, що утворена за місцем проживання виборця. В Державному реєстрі виборців підготували відео-інструкцію, яка теж розповідає про те, як перевірити своє включення до Державного реєстру виборців не виходячи з дому.

Однак для внесення виправлень в списки, включення чи виключення виборців, потрібно все ж завітати до відділів реєстру виборців. Відповідно до статті 19 Закону України “Про Державний реєстр виборців” особа, яка набула права голосу, або особа, яка має право голосу, однак виявила, що вона не включена до Реєстру, може за власною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання на території України щодо свого включення до Реєстру.

Потрібно подати органу ведення Реєстру письмову заяву із зазначенням відомостей про себе і пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство виборця, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), копія якого додається до заяви. Відомості про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно зазначаються у заяві, яка подається разом з документом, що підтверджує відповідний факт.

Особі, яка є військовослужбовцем строкової служби, для подання такої заяви надається відпустка на строк, достатній для звернення до органу ведення Реєстру.

У разі включення виборця до Реєстру орган ведення Реєстру надсилає на виборчу адресу виборця повідомлення про його включення до Реєстру. Зразки заяв для внесення змін до реєстру можна знайти на сайті Державного реєстру виборців.

Нагадуємо, що з 22 вересня розпочала роботу гаряча лінія Чернівецького представництва Громадянської мережі «ОПОРА». Відповідно всі бажаючі можуть задзвонити за номером 099 010 6551 і отримати консультацію щодо виборчого процесу або ж повідомити про порушення.

Про факти, зафіксовані нашими спостерігачами можна дізнатись на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.org/

За коментарями звертайтесь:
Координатор виборчих програм Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА Тарас Прокоп, тел. +380954900504, prokoptar@gmail.com
Надія Вірна, тел. +380502104847, virna@opora.org.ua