Громадське спостереження за ЗНО-2010. Перші підсумки.

Громадські спостерігачі Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА під час спостереження за тестуванням з української мови та літератури (02, 03, 04 червня) зафіксували випадки, коли абітурієнтів не допустили до проходження тестування через те, що вони не мали при собі сертифікату зовнішнього незалежного оцінювання або паспорта (свідоцтва про народження).
Нагадаємо, що цього року для того, аби потрапити на пункт тестування, абітурієнту, окрім паспорта (свідоцтва про народження) та запрошення, потрібно пред’явити сертифікат, виданий Українським центром оцінювання якості освіти. Сертифікати містять персональну інформацію про вступників, кількість та назви предметів, з яких вони складають тестування. Протягом тестування уповноважений від Регіонального центру оцінювання якості освіти ставить штамп-відмітку у сертифікаті, чим підтверджує присутність вступника на пункті тестування.

Прикладом є випадок в Чернівецькій гімназії № 7, коли один з абітурієнтів прийшов на пункт тестування без паспорта: після довгих вмовлянь батька йому дозволили написати заяву на ім’я відповідального за ПТ про те, що він до 11.30 зобов’язується принести паспорт сина; а у разі якщо він не принесе паспорт, робота сина анулюється і не буде враховуватись. Врешті-решт батько приніс паспорт і інцидент був вичерпаний. Хоча це є грубим порушенням з боку персоналу ПТ. В усіх інших подібних випадках персонал ПТ поводився згідно правил і не допускав «забудьків» до складання тестів з української мови та літератури.

Громадянська мережа ОПОРА просить абітурієнтів та їхніх батьків уважніше ставитися до переліку документів, необхідних для проходження ЗНО, та ще раз ознайомитися з процедурами тестування.

Окрім того абітурієнтам слід бути дуже уважними у ситуаціях, коли тестування з одного предмету проводиться в декілька сесій, тобто в різні дні. Дата, коли абітурієнту потрібно прибути у відповідний пункт тестування вказується у Запрошенні, яке абітурієнти отримали поштою, або у разі відсутності чи втрати такого можуть роздрукувати його із персональної сторінки сайту УЦОЯО (www.testportal.gov.ua).
Як приклад неуважності, яка коштувала «студентського квитка денної форми навчання», є випадок в місті Хотин, коли абітурієнт прийшов на ПТ 03 червня, і на пропуску до пункту при перевірці документів виявилося, що він мав здавати тестування 02 червня. Інший аналогічний приклад неуважності, в тому ж місті, коли дівчина прийшла на пункт тестування не в той день. Проте, на щастя, для неї цей випадок виявився не таким критичним, адже її дата здачі тесту припадала на наступний день.
Ще один, нібито й загальновідомий факт, що відмічати відповіді під час проходження ЗНО потрібно виключно ЧОРНОЮ ручкою (для якісного розпізнання сканером), чомусь виявився «невідомим» для багатьох абітурієнтів, які проходили тестування в Хотинській гімназії і 02, і 03 червня. Ситуація із ручками 02 червня була настільки критичною, що вже зранку 03 червня на адміністративній нараді Відповідальна за пункт тестування давала вказівки черговим на вході перевіряти не тільки необхідні документи, але й наявність чорних ручок. І, як виявилось, не дарма – знову частина абітурієнтів вирішила випробувати долю «синім кольором». Після спілкування громадських спостерігачів із цими абітурієнтами, виявилося, що переважна більшість з них – це представники Новоселицького району Чернівецької області із румуномовних сіл.
Середня явка у Чернівецькій області, за результатами перших трьох днів тестування, склала 88%, найбільше абітурієнтів не з’явилось на ПТ 2 червня, ця кількість становила 263 людини.