Для чернівецьких абітурієнтів: хто має право вступу поза конкурсом у 2015 році

Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2015 році як і в попередні роки, містять положення про вступ певних категорій осіб поза конкурсом. Однак цьогоріч перелік таких осіб дещо відрізняється від минулорічних. Пов’язано це в першу чергу із реалізацією норм Закону України “Про вищу освіту”, а також із суспільно-політичною ситуацією в країні.

Так, до категорії позаконкурсників цьогоріч віднесені члени збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах (минулого року такі особи займали перші місця рейтингового списку та зараховувалися автоматично за фактом подачі заяви). При вступі за спеціальностями в галузі фізичної культури та спорту право позаконкурсного вступу у 2015 році мають також чемпіони і призери Олімпійських і Паралімпійських ігор. Право цих осіб вступати поза конкурсом обґрунтовується їх значним внеском в науку чи спорт. Крім того, частка таких абітурієнтів серед числа позаконкурсників є мінімальною.

Що ж стосується інших осіб, частка яких серед позаконкурсників є більш значною, то вона у 2015 році зазнала деяких змін. Новим Законом “Про вищу освіту” визначено, що поза конкурсом можуть бути зараховані до ВНЗ особи, яким надане таке право законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами. Тому у 2015 році не користуватимуться правами на позаконкурсний вступ особи, право яких визначалося Постановами Кабінету Міністрів України (діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа віком від 18 до 23 років та члени сімей шахтарів та гірничорятувальників, які загинули внаслідок аварії, що сталася на орендному підприємстві «Шахта імені О.Ф.Засядька») та Указами Президента (діти, які вступали на гірничі спеціальності, – якщо батьки загинули чи стали інвалідами на вугледобувних підприємствах та діти військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків).

Разом з тим, зважаючи на умови, в яких країна перебуває вже більше року тому з’явилася нова категорія осіб, які матимуть право на позаконкурнсий вступ. Це особи, яким відповідно до закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” надане таке право. Тому право вступати до вищих навчальних закладів України в категорії позаконкурсників отримали “особи, у яких один з батьків був військовослужбовцем, який загинув чи визнаний судом безвісно відсутньою особою при виконанні ним обов’язків військової служби”. Право позаконкурсного вступу таким дітям надається протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти. Варто також зауважити, що такі абітурієнти не обмежені у виборі спеціальності задля можливості скористатися такою пільгою і можуть вступати до державних чи комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів.

Також слід зауважити, що вказаним законом також визначено осіб, які мають лише право першочергового вступу. Це:

1)особи, у яких один з батьків є військовослужбовцем, який має вислугу в календарному обчисленні 20 років і більше;

2) особи, у яких один з батьків є громадянином, звільненим з військової служби за віком, за станом здоров’я чи у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, вислуга років у календарному обчисленні якого становить 20 років і більше;

3) особи, у яких один з батьків є військовослужбовцем, який став інвалідом внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби. Такі особи протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти можуть користуватися переважним правом зарахування лише до “військових ліцеїв, ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, до вищих військових навчальних закладів та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи”. Тож потрібно пам’ятати, що такі особи не мають права на позаконкурсний вступ.

Незмінними залишилося право вступу до вищих навчальних закладів таких осіб:

• інваліди I, II груп та діти-інваліди віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраним напрямом (обраною спеціальністю), відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”

• особи, яким відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” надане таке право;

• особи, яким відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” надане таке право ;

Також вступати поза конкурсом мають право особи, яким відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надане таке право. Зважаючи на те, що багато хто помилково вважає, що сюди належать всі учасники АТО, вважаємо за необхідне детальніше розписати цю категорію осіб.

Тож право вступати поза конкурсом відповідно до норм цього закону мають лише:

– учасники бойових дій на території інших держав (п.22 статті 12 вказаного Закону);

– діти учасників бойових дій на території інших держав, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час воєнних дій та конфліктів на території інших держав, а також внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на території інших держав під час цих дій та конфліктів (п.23 ч.1, ч.6 ст.15 ЗУ).

Визнання учасниками бойових дій військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення не дає цим особам права на вступ поза конкурсом. Як зазначено у згаданому законі та законі “Про вищу освіту” (п.17 статті 44) держава забезпечує цим особам, а також їхнім дітям, дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції, дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту, дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах, – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах. Така підтримка надається у вигляді:

• повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
• пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
• соціальної стипендії;
• безоплатного забезпечення підручниками;
• безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;
• безоплатного проживання в гуртожитку;
• інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

На цьому перелік осіб, які мають право вступати поза конкурсом є вичерпаний, а отже всі інші особи вступатимуть за загальним конкурсом.

Залишається нагадати, що особи, які мають право вступу поза конкурсом можуть претендувати на 1/5 місць державного замовлення (не більше 20 % бюджетних місць з кожної спеціальності). Також звертаємо увагу на те, що всі категорії осіб, які мають право на позаконкурсний вступ формують єдиний рейтинговий список позаконкурсників, серед якого абітурієнти з вищими конкурсними балами зможуть отримати рекомендації до зарахування.

УВАГА!

10 липня розпочинає роботу гаряча лінія мережі ОПОРА для вступників. Телефонна лінія відкрита для дзвінків щобудня з 10:00 до 18:00. Експерти організації надаватимуть консультації абітурієнтам та їхнім батькам щодо основних процедур вступної кампанії, зокрема:

1. Подача заяв до приймальних комісій особисто та дистанційно
2. Правила обрахунку конкурсного балу абітурієнта
3. Визначення пріоритетності заяв та її роль під час надання рекомендацій до зарахування
4. Формування списків рекомендованих до зарахування
5. Пільги під час вступу (позаконкурсний вступ).

Номер для отримання консультацій – 098-844-29-65. Також радимо звертатися на телефони гарячої лінії МОН «Вступна кампанія 2015»: (044) 481-32-15 та 096-444-30-86.

Відповіді на окремі питання щодо вступу можна знайти у розділі “Поради абітурієнтам“.

Розібратися з почерговістю етапів вступної кампанії допоможе інфографіка (натисніть на посилання).

1,633 comments

 1. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 2. It is my belief that mesothelioma is actually the most deadly cancer. It contains unusual attributes. The more I look at it the more I am assured it does not react like a real solid tissue cancer. When mesothelioma can be a rogue viral infection, so there is the chance for developing a vaccine in addition to offering vaccination for asbestos uncovered people who are vulnerable to high risk connected with developing upcoming asbestos associated malignancies. Thanks for giving your ideas on this important health issue.

 3. For newest information you have to go to see world-wide-web and on world-wide-web I found this web page as a most excellent website for hottest updates.|

 4. I don?t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 5. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 6. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 7. A motivating discussion is worth comment. I think that you need to publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally folks don’t talk about these subjects. To the next! Cheers.

 8. Hi there, I think your blog could possibly be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great website!

 9. Wonderful web site. Plenty of useful information here. I’m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you to your effort!|

 10. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it?s rare to see a great blog like this one nowadays..

 11. I wanted to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every bit of it. I’ve got you saved as a favorite to check out new things you postÖ

 12. I blog frequently and I really thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed too.

 13. Hello there! I just want to give you a huge thumbs up for the great information you have got here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.

 14. I don’t even know the way I stopped up right here, however I thought this submit was great. I don’t understand who you might be however certainly you’re going to a famous blogger when you are not already. Cheers!|

 15. Thank you, I have recently been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I have found out so far. However, what about the bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 16. I was very pleased to discover this web site. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you book marked to check out new information on your site.

 17. Magnificent goods from you, man. I’ve bear in mind your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you have acquired right here, certainly like what you’re saying and the way in which you assert it. You are making it enjoyable and you still take care of to stay it smart. I can’t wait to learn far more from you. This is really a great site.|

 18. You could certainly see your expertise within the article you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.|

 19. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 20. I do consider all of the ideas you have introduced for your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for starters. May you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 21. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is really a great website.

 22. After looking into a few of the articles on your website, I truly appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 23. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 24. Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Thanks!|

 25. You made some decent points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 26. I like the helpful information you provide in your articles. I?ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I?ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 27. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a terrific site.|

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *