Для чернівецьких абітурієнтів: хто має право вступу поза конкурсом у 2015 році

Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2015 році як і в попередні роки, містять положення про вступ певних категорій осіб поза конкурсом. Однак цьогоріч перелік таких осіб дещо відрізняється від минулорічних. Пов’язано це в першу чергу із реалізацією норм Закону України “Про вищу освіту”, а також із суспільно-політичною ситуацією в країні.

Так, до категорії позаконкурсників цьогоріч віднесені члени збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах (минулого року такі особи займали перші місця рейтингового списку та зараховувалися автоматично за фактом подачі заяви). При вступі за спеціальностями в галузі фізичної культури та спорту право позаконкурсного вступу у 2015 році мають також чемпіони і призери Олімпійських і Паралімпійських ігор. Право цих осіб вступати поза конкурсом обґрунтовується їх значним внеском в науку чи спорт. Крім того, частка таких абітурієнтів серед числа позаконкурсників є мінімальною.

Що ж стосується інших осіб, частка яких серед позаконкурсників є більш значною, то вона у 2015 році зазнала деяких змін. Новим Законом “Про вищу освіту” визначено, що поза конкурсом можуть бути зараховані до ВНЗ особи, яким надане таке право законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами. Тому у 2015 році не користуватимуться правами на позаконкурсний вступ особи, право яких визначалося Постановами Кабінету Міністрів України (діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа віком від 18 до 23 років та члени сімей шахтарів та гірничорятувальників, які загинули внаслідок аварії, що сталася на орендному підприємстві «Шахта імені О.Ф.Засядька») та Указами Президента (діти, які вступали на гірничі спеціальності, – якщо батьки загинули чи стали інвалідами на вугледобувних підприємствах та діти військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків).

Разом з тим, зважаючи на умови, в яких країна перебуває вже більше року тому з’явилася нова категорія осіб, які матимуть право на позаконкурнсий вступ. Це особи, яким відповідно до закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” надане таке право. Тому право вступати до вищих навчальних закладів України в категорії позаконкурсників отримали “особи, у яких один з батьків був військовослужбовцем, який загинув чи визнаний судом безвісно відсутньою особою при виконанні ним обов’язків військової служби”. Право позаконкурсного вступу таким дітям надається протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти. Варто також зауважити, що такі абітурієнти не обмежені у виборі спеціальності задля можливості скористатися такою пільгою і можуть вступати до державних чи комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів.

Також слід зауважити, що вказаним законом також визначено осіб, які мають лише право першочергового вступу. Це:

1)особи, у яких один з батьків є військовослужбовцем, який має вислугу в календарному обчисленні 20 років і більше;

2) особи, у яких один з батьків є громадянином, звільненим з військової служби за віком, за станом здоров’я чи у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, вислуга років у календарному обчисленні якого становить 20 років і більше;

3) особи, у яких один з батьків є військовослужбовцем, який став інвалідом внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби. Такі особи протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти можуть користуватися переважним правом зарахування лише до “військових ліцеїв, ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, до вищих військових навчальних закладів та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи”. Тож потрібно пам’ятати, що такі особи не мають права на позаконкурсний вступ.

Незмінними залишилося право вступу до вищих навчальних закладів таких осіб:

• інваліди I, II груп та діти-інваліди віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраним напрямом (обраною спеціальністю), відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”

• особи, яким відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” надане таке право;

• особи, яким відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” надане таке право ;

Також вступати поза конкурсом мають право особи, яким відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надане таке право. Зважаючи на те, що багато хто помилково вважає, що сюди належать всі учасники АТО, вважаємо за необхідне детальніше розписати цю категорію осіб.

Тож право вступати поза конкурсом відповідно до норм цього закону мають лише:

– учасники бойових дій на території інших держав (п.22 статті 12 вказаного Закону);

– діти учасників бойових дій на території інших держав, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час воєнних дій та конфліктів на території інших держав, а також внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на території інших держав під час цих дій та конфліктів (п.23 ч.1, ч.6 ст.15 ЗУ).

Визнання учасниками бойових дій військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення не дає цим особам права на вступ поза конкурсом. Як зазначено у згаданому законі та законі “Про вищу освіту” (п.17 статті 44) держава забезпечує цим особам, а також їхнім дітям, дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції, дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту, дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах, – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах. Така підтримка надається у вигляді:

• повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
• пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
• соціальної стипендії;
• безоплатного забезпечення підручниками;
• безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;
• безоплатного проживання в гуртожитку;
• інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

На цьому перелік осіб, які мають право вступати поза конкурсом є вичерпаний, а отже всі інші особи вступатимуть за загальним конкурсом.

Залишається нагадати, що особи, які мають право вступу поза конкурсом можуть претендувати на 1/5 місць державного замовлення (не більше 20 % бюджетних місць з кожної спеціальності). Також звертаємо увагу на те, що всі категорії осіб, які мають право на позаконкурсний вступ формують єдиний рейтинговий список позаконкурсників, серед якого абітурієнти з вищими конкурсними балами зможуть отримати рекомендації до зарахування.

УВАГА!

10 липня розпочинає роботу гаряча лінія мережі ОПОРА для вступників. Телефонна лінія відкрита для дзвінків щобудня з 10:00 до 18:00. Експерти організації надаватимуть консультації абітурієнтам та їхнім батькам щодо основних процедур вступної кампанії, зокрема:

1. Подача заяв до приймальних комісій особисто та дистанційно
2. Правила обрахунку конкурсного балу абітурієнта
3. Визначення пріоритетності заяв та її роль під час надання рекомендацій до зарахування
4. Формування списків рекомендованих до зарахування
5. Пільги під час вступу (позаконкурсний вступ).

Номер для отримання консультацій – 098-844-29-65. Також радимо звертатися на телефони гарячої лінії МОН «Вступна кампанія 2015»: (044) 481-32-15 та 096-444-30-86.

Відповіді на окремі питання щодо вступу можна знайти у розділі “Поради абітурієнтам“.

Розібратися з почерговістю етапів вступної кампанії допоможе інфографіка (натисніть на посилання).

1,687 comments

 1. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 2. First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind prior to writing. I’ve had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Thanks!|

 3. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So nice to discover somebody with original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is a thing that is needed on the net, somebody with a little originality. beneficial problem for bringing interesting things on the internet!

 4. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 5. Its like you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the ebook in it or something. I think that you could do with a few to power the message house a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 6. Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?|

 7. After exploring a few of the blog posts on your blog, I really appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me how you feel.

 8. May I simply just say what a relief to uncover a person that really knows what they’re discussing over the internet. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular given that you definitely possess the gift.

 9. Iím impressed, I must say. Rarely do I come across a blog thatís equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this during my search for something regarding this.

 10. I absolutely love your website.. Very nice colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal site and want to know where you got this from or what the theme is called. Many thanks.

 11. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 12. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.

 13. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 14. Interesting article. It is unfortunate that over the last several years, the travel industry has already been able to to fight terrorism, SARS, tsunamis, bird flu virus, swine flu, and also the first ever entire global economic downturn. Through all of it the industry has really proven to be sturdy, resilient as well as dynamic, locating new solutions to deal with hardship. There are generally fresh troubles and chance to which the industry must yet again adapt and answer.

 15. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!|

 16. I’ll right away grasp your rss feed as I can not to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognize so that I may just subscribe. Thanks.

 17. whoah this blog is magnificent i like reading your posts. Stay up the great work! You know, lots of individuals are searching around for this info, you could help them greatly. |

 18. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I will certainly be back.

 19. Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any way you possibly can take away me from that service? Thanks!

 20. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 21. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now ;)

 22. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :)

 23. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. However think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this blog could definitely be one of the greatest in its field. Amazing blog!|

 24. I’d must examine with you here. Which isn’t one thing I often do! I enjoy studying a put up that will make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 25. Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 26. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I actually thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix when you werent too busy on the lookout for attention.

 27. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 28. Very interesting info !Perfect just what I was searching for! “The only limit to our realization of tomorrow will be our doubts about reality.” by Franklin Delano Roosevelt.

 29. You have made some decent points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *