Чернівці зберігають незмінну позицію у рейтингу Індексу публічності місцевого самоврядування від ОПОРИ

Наприкінці квтіня 2018 у Чернівцях відбулась презентація рейтингу Індексу публічності місцевого самоврядування, який розробляє Громадянська мережа ОПОРА. За результатами дослідження Чернівецька міська рада вже третій рік поспіль займає 6-ту позицію в цьому рейтингу.

Координатор вимірювання Індексу публічності в м. Чернівці Прокоп Тарас, під час презентації зазначив, що протягом останніх п’яти років в Україні спостерігається стійке зростання рівня прозорості, відкритості та підзвітності українських муніципалітетів. Порівняно з 2013 роком, середній показник публічності міських рад в обласних центрах України зріз на 13%, тоді як в Чернівцях в порівнянні з 2014-им роком Індекс публічності зріс на 19%, а в порівнянні з 2016-им роком – на 9,8%.

Дослідження включає в себе аналіз роботи міського голови, виконавчих органів та депутатів. Найвищим серед цих структур в м. Чернівці є рейтинг міського голови, який увійшов в трійку найбільш публічних міських голів України. Міський голова м. Чернівці регулярно взаємодіє з виборцями та ЗМІ, часто ініціює громадські слухання та сприяє забезпеченню функціонування різноманітних механізмів громадської участі. Також в місті розпочалася більш активна робота з оприлюднення різноманітної інформації щодо життєдіяльності міста у форматі “відкритих даних”. Разом з тим, сайт міської ради і досі залишається незручним у користуванні для мешканців міста і часто на ньому важко знайти необхідну інформацію, зокрема немає інформації про всіх працівників структурних підрозділів, а їхні контакти оприлюднюються в окремому файлі та часто є неактуальними.

Виконавчі органи Чернівецької міської ради посіли 8-му сходинку в рейтингу. В порівнянні з минулим роком на сайті з’явилась інформація про комунальні підприємства та інформація про заклади соціальної сфери (освітні та медичні заклади), що належать до сфери управління виконавчих органів. Також на сайті можна знайти вичерпну інформацію про діяльність виконавчого комітету, але на сайті відсутні звіти виконавчих органів та комунальних підприємств. На даний момент, на сайті відсутня можливість ознайомитися з актуальних бюджетом міста у форматі інтерактивних графіків, хоча раніше така можливість була.

Індекс публічності депутатів Чернівецької міської ради цьогоріч становить 69,2%, що на 11,2% більше, аніж минулого року. На сайті можна знайти контактні номери телефонів всіх депутатів, окрім депутата Р. Білика та Б. Ковалюка, а також є електронні адреси депутатів, але відсутні біографії депутатів. В раді запроваджена електронна система голосування, але на сайті не завжди вчасно оприлюднюються дані щодо реєстрації та результатів голосування депутатів, а також не публікуються депутатські запити. В раді немає жодних перешкод щодо участі громади міста в процесі прийняття рішень – кожен мешканець може вільно відвідувати пленарні засідання та засідання депутатських комісій і навіть виступати на них. В порівнянні з минулими роками, значно покращилась ситуація щодо проведення депутатами особистого прийому виборців, проте і досі, більшість депутатів не надто активно комунікують зі своїми виборцями і жодний з депутатів не виступив ініціаторами проведення громадських слухань.

Чимало показників дослідження стосуються наявності інформації діяльності міської ради на веб-сайті, тому участь у презентації взяла Лебухорська Тетяна, яка є начальником відділу комп’ютерно-технічного забезпечення Чернівецької міської ради. Вона зазначила, що подібні рейтинги є дуже важливими для них і завжди беруться до уваги представниками міської ради, завдяки чому і спостерігається постійний ріст показників публічності. Вона зазначила, що всі рекомендації будуть взяті до уваги і що вже після презентації на веб-сайті міської ради з’явиться додаткова інформація. Разом з тим, вона зазначила, що в планах міської ради є створення нового веб-порталу на якому буде більш зручніший інтерфейс та покращена система пошуку інформації. Разом з тим Тетяна Лебухорська зазначила, що не завжди легко отримати всю інформацію від комунальних підприємств, депутатів та навіть виконавчих органів, але поступово працівники міської ради додають все більше інформації у відкритий доступ.

З усіма рекомендаціями з підвищення рівня публічності Чернівецької міської ради можна ознайомитись за посиланням.

Контактна особа: Прокоп Тарас – 0954900504

Довідково: Індекс публічності – це загальнонаціональна кампанія моніторингу прозорості, відкритості та підзвітності діяльності органів та посадових осіб  місцевого самоврядування. Об’єктом моніторингу є міські ради в обласних центрах України. У 2017 році вимірювання здійснювалося також у тимчасово перенесених обласних центрах Донецької та Луганської областей. Проект реалізовується уже п’ятий рік поспіль й має на меті оцінити, наскільки публічно приймаються рішення і втілюється в життя політика муніципалітетів, і яким є внесок основних суб’єктів місцевого самоврядування – міського голови, депутатів та виконавчих органів – в цей процес. Система показників Індексу публічності розроблена на основі положень українського законодавства та міжнародних стандартів у сфері публічності муніципальної влади. Результатом проведеної кампанії є публікація щорічного всеукраїнського дослідження – «Індекс публічності місцевого самоврядування 2017». З результатами минулорічних вимірювань можна ознайомитися на сайті  www.publicityindex.org.