ЧЕРНІВЕЦЬКУ МІСЬКУ ВИБОРЧУ КОМІСІЮ ВТЯГУЮТЬ В ЮРИДИЧНІ ВІЙНИ МІЖ КАНДИДАТАМИ

За останні три засідання Чернівецька міська виборча комісія оголосила попередження 14 кандидатам в депутати по одномандатному мажоритарному округу. Нагадаємо, що згідно чинного Закону при винесенні другого попередження автоматично вступає в дію імперативна норма зняття кандидата з реєстрації. Загалом, станом на 28 жовтня було подано 27 скарг. Предметом оскарження всіх поданих скарг є «незаконне введення агітації та зобов’язання утримання від цих дій».

22 скарги розглянуті, 14 задоволено, решті відмовлено в задоволенні або залишено без розгляду. Основними суб’єктами звернення зі скаргою були «Партія регіонів», ВО «Батьківщина» та кандидати в депутати від цих сил. Суб’єкти оскарження – кандидати в депутати по одномандатних мажоритарних округах м. Чернівці. До скарг додавались акти про порушення та, як правило, фотографії, іноді розміром 10х15см, та роздруковані на чорно-білому принтері формату А4.

Суб’єкти оскарження звинувачувалися у:

  • відсутності інформації про установу, яка здійснила друк, про тираж, про відповідальних осіб за друк;
  • розміщенні агітаційних матеріалів у невизначених на те місцях;
  • у неподанні зразків друкованих видів агітації до відповідної виборчої комісії;
  • друці агітаційних матеріалів не із виборчого фонду кандидатів.

Чернівецька міська виборча комісія створила небезпечний прецедент напередодні виборів. Базуючись на фотографіях, зроблених невідомими особами за невідомих обставин, і, на яких неможливо встановити факт, хто саме розміщував друковану агітаційну продукцію, розгледіти інформацію про установу, яка здійснила друк, тираж та відповідальних осіб, а також при цьому, порушуючи процедуру розгляду (повідомлення суб’єкта оскарження про розгляд скарги), комісія приймає рішення про винесення кандидату попередження.

ГМ ОПОРА звернулася з даного приводу за коментарем до експерта з виборчого права, Володимира Ковтунця: «Найкращим рішенням для комісії в даній ситуації було б частково задовольнити скаргу в пункті зобов’язання кандидата утриматись від здійснення передвиборної агітації з порушенням закону і не задовольняти в пункті винесення попередження».

У даній ситуації спостерігачі ГМ ОПОРА вбачають маніпуляції зі сторони юристів політичних сил, які на засіданнях комісії трактують Закон на користь своїх політичних сил та вводять в оману членів комісії, котрі, на жаль, не являються спеціалістами у виборчому законодавстві. Яскравим прикладом тому є виступ перед членами комісії на засіданні комісії 28 жовтня під час розгляду скарг юриста, депутата міської ради та кандидата в депутати від однієї з політичних сил, із твердженням, що «комісія не має права частково задовольняти скаргу».

Володимир Ковтунець коментує нинішню ситуацію: «Попередження комісії, як правило, легко скасувати в окружному адміністративному суді, оскільки у мотивувальній частині рішення комісій, зазвичай, не міститься достатніх підстав для винесення попередження. А в разі порушення процедури винесення попередження скасування рішення в суді взагалі стає технічним питанням. Скасувати рішення міської комісії по кандидатах в депутати міської ради може тільки Окружний адміністративний суд, це не в компетенції вищестоящої комісії».

ГМ ОПОРА вважає маніпулятивними і безвідповідальними дії партій, які замість того, щоб надати юридичну допомогу своїм членам комісій, використовують юридичну необізнаність у виборчому законодавстві окремих її членів задля політичної боротьби, і вбачає в цьому технологію по боротьбі із кандидатами від інших політичних сил.

До матеріалу додається:

    • список кандидатів, яким винесено попередження;
    • округ, по якому вони балотуються, а також політичну силу, яку вони представляють;
    • приклад скарги та акту, яка була подана на одного із кандидатів (надана на засіданні комісії спостерігачу одним з кандидатів в депутати).

За детальнішою інформацією звертайтеся до координатора кампанії громадського спостереження за виборами ГМ ОПОРА у Чернівецькій області:

Тимощук Назар

тел.: 063-628-6771, 050-910-49-08

n.tymoshchuk@opora.org.ua