Блог Надії Вірної: Знову за роздержавлення слово

Минулого тижня в Чернівцях відбулось установче засідання робочої групи з розробки стратегії регіонального розвитку області. Говорили про необхідність соціально-економічного аналізу, інфраструктурного тощо. Доцільним видалась пропозиція-заувага професора Чернівецького національного університету Анатолія Круглашова щодо гуманітарної, наукової складової в стратегії. Мене також зацікавило питання інформаційної політики та інформаційної безпеки Чернівецької області. Області, яка, до речі, межує з двома країнами – Румунією та Молдовою. Необхідність включення компоненти інформаційної безпеки до стратегії в сучасних умовах війни не викликала заперечень у присутніх членів робочої групи. А от питання інформаційної політики, в розрізі роздержавлення комунальних ЗМІ, викликало в керівника групи, першого заступника голови ОДА Івана Рибака та першого заступника голови обласної ради Ярослава Курка заперечення. Мовляв, то розробка стратегії регіону, а засновниками комунальних ЗМІ є в тому числі районні ради, РДА, тому нічого тут про це говорити. І взагалі, то ж журналістські справи, тому нехай журналісти собі самі і розбираються, що їм потрібно, а що ні. Або, мовляв, най буде рішення Києва.

Подібні розмови я чула і в 2005 році. Тоді теж стиха почали говорити про роздержавлення, але… 2006 рік – місцеві вибори, вибори до Верховної Ради. Звичайно, комунальні ЗМІ не чіпали. А потім ще вибори. І ще вибори. Чому не чіпали? Бо комунальні ЗМІ кожною владою використовувались в цілях пропаганди. Комунальні ЗМІ переважно утримувались і утримуються за бюджетні кошти. Одиниці з них прибуткові. Однак влада й надалі залишає підгодовувати підконтрольні їй ЗМІ. І це при тому, що решта видань змушені жити в конкурентних ринкових умовах. Про райони я писала ще в 2007 році  і ситуація з того часу не змінилась. До слова, комунальних періодичних видань в Україні нараховується більше семи сотень. Саме Чернівецька область чи не перша роздержавила газети ОДА та обласної ради. Однак на комунальних ЗМІ процес роздержавлення застряг. Кілька разів кіцманське видання «Вільне життя» намагалось вирватись з комунальщини. Але досі цей процес не увінчався успіхом.

Всі чекають державного рішення. За власною волею ЗМІ йти на «вільні хліба» не хочуть. Тим часом, на районні газети з районних дотаційних бюджетів ідуть сотні тисяч гривень. Там працюють подеколи роздуті штати, матеріали, переважно, – це повідомлення управлінь РДА, районної ради, фотографії, привітання, програма, реклама.

Як на мене, то роздержавлення комунальних ЗМІ (у зв’язку з відсутністю або нестачею політичної волі завершити цей процес на центральному рівні), обов’язково повинно бути в інформаційній складовій стратегії розвитку регіону. А воля до роздержавлення має йти від засновників – райрад, РДА та колективів.

Тоді буде створене конкурентне ринкове медіа–середовище (адже всі добре пам’ятають, як районки добровільно-примусово змушували передплачувати, бо з центру давався план). Ті районні видання, які не зможуть утриматись на плаву, звичайно, зникнуть. Це закон бізнесу. Але їм на заміну прийдуть інші. Бо медіа-ринок не пустує. Головне, аби були рекламодавці та читачі.

Надія Вірна

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *