Блог Надії Вірної: З кого приклад або На кого кивати

Почасти регіональна журналістика дивиться на журналістику столичну як на зразок для наслідування. І гонорово так сказати, що маєш освіту київського/львівського вузу, і гонорово так розповідати, що десь там в тих містах працював колись. Адже саме в столиці сконцентровано найбільші ресурси, медіа-холдинги. В ЗМІ вкладають гроші і ті мають можливість робити якісну картинку, звук, тексти. Якісну не тільки в технічному розумінні, а й в професійному з точки зору журналістських стандартів.

До чого це я? До наслідування. Бо таки дивляться журналісти новини на центральних каналах, читають центральні газети, журнали. І, на жаль, наслідувати там є не тільки чого хорошого, а й поганого.

Пригадую, як одного разу поважне столичне видання опублікувало відверте мочилово, ми з колегами якраз обговорювали цю статтю. І колега сказав:

От подивись, як там в Києві пишуть, а вони від нас тут чогось хочуть.

«Вони» – це ті, хто слідкує за дотриманням журналістських стандартів ЗМІ, а «тут» – це область, район, місто (не Київ). Тому не варто дивуватись, коли в місцевих друкованих виданнях «слідують» прикладу столичних (в тому числі поважних видань). Адже «там» це норма, то чому «тут» має бути інакше. І якщо «там» не можуть з цим розібратись, якщо мають купу грошей, то як бути «тут», коли гроші перепадають від виборів до виборів.

А якщо ви подивитесь більшість центральних новин, то теж побачите, що поганих прикладів для наслідування там наразі ой як багато: і філігранно-примітивне врізання чорнухи-заказухи в новинні сюжети, і створення спеціальних «мочилівних» програм і багато іншого. Ну і на телебаченні ситуація повторюється про «тут» і «там». Тільки філігранно-примітивне врізання заказухи в новини дуже кидається в очі. Коли, до прикладу, в випуску чернівецьких новин, де давно немає промисловості, враз вигулькує кандидат чи лідер партії з однотипним сюжетом з київського/криворізького/якогось заводу.

Ось така картинка власне вимальовується. Якось звикли брати приклад з когось. А тут… І на кого кивати, питається?