Антитютюнова боротьба у Чернівцях

17 березня 2009 року о 12.00 годині в приміщенні конференц-залу Українського Народного Дому (вул. Ломоносова, 2) відбулася прес-конференція Громадянської мережі ОПОРА: «Антитютюнова боротьба у Чернівцях. Перші результати». Захід відбувся в рамках моніторингу виконання закону про заборону зовнішньої реклами тютюнових виробів. Учасники конференції представили на розгляд результати моніторингу реклами тютюнових виробів у Чернівцях та розказали про перші кроки в рамках Антитютюнової Коаліції.
До якої входять:
Біволаріу В.М. – ОКМУ «Центр медико-соціальної експертизи» Біволаріу В.М.
Гонца А.О. – Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер
Петрусяк Ю.І. Чернівецька обласна дитяча лікарня №2
Маковійчук І.О. – Обласний клінічний кардіологічний диспансер
Вдовічен А.М. – Чернівецький обласний медичний діагностичний центр
Леонов М.О. – Обласний ендокринологічний клінічний диспансер
Теслюкова А.М. – Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер
Задорожний В.Д. – Обласний центр здоров’я
Халатурник В.В. – Лікарня швидкої медичної допомоги
Мігайчук М.М. – Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни
Тимощук Н.В. – Громадянська Мережа ОПОРА (координатор коаліції) (80636286771)

Інформації про проект:
Мета: Зменшити рівень споживання тютюнових виробів шляхом моніторингу способів їхньої реклами в з подальшим лобіюванням її заборони.
Географічно проект охоплюватиме 9 обласних центрів в різних частинах України, м. Київ та в 10 великих районних центрах. Отримані дані систематизують та оформлюються. Після чого проводиться інформаційні кампанії по донесення отриманих даних до: медіа, політиків, лідерів громадської думки.

Об’єкти моніторингу:
• Прихована реклама на телебаченні.
• Реклама в друкованих ЗМІ.
• BTL реклама та промоція.
• Соціальні заходи та кампанії виробників тютюну.
• Усі види спонсорства. Акцентування уваги на спортивних та молодіжних заходах.
• Масові заходи та скупчення молодих людей: концерти, кінозали, дискоклуби, масові вечірки і т.п.
• Пряма та непряма реклама в Інтернеті.
• Реклама у громадських закладах.
• Візуальні та друковані види реклами.

Паралельно проводитиметься моніторинг виконання змін до ЗУ «Про рекламу», щодо заборони розміщення реклами тютюну на зовнішніх носіях та транспорті з 1 січня 2009 р.
За результатами отриманих під час моніторингу даних, буде розроблено законопроект змін до ЗУ «Про рекламу», який заборонятиме виявлені під час моніторингу способи та форми реклами. Після чого відбудеться кампанія громадського лобіювання прийняття цього законопроекту.
Загалом проект триватиме 18 місяців, з яких 12 буде присвячено моніторингу рекламної активності тютюнових кампаній, систематизації отриманих даних та презентації їх громаді, а ще 6 – безпосередньо кампанії лобіювання змін до законодавства.

Телебачення:
За час моніторингу виявлено, що на телебаченні відсутня пряма реклама сигарет. Натомість спостерігається засилля прихованої та опосередкованої реклами самої звички паління: на телебаченні курять відомі особистості, головні герої фільмів та серіалів. Основною цільовою групою такої реклами є підлітки, молодь та жінки, власне, на збільшення кількості курців серед яких прихована реклама і спрямована.
Складається враження, що рекламні відділи тютюнових кампаній стають співавторами сценарій більшості нових серіалів (особливо українського та російського виробництва) та співпродюсерами розважальних шоу програм. В яких позмагатися з кількістю прихованої реклами тютюну, можна хіба що реклама алкоголю.

Рекламні ролики:
В рекламних роликах переважає непряма реклама. Типовими її випадками є реклама препарату «Атма» (ліків для тих, хто курить) на телеканал 1+1, Україна та ТЕТ. Ролик переконує споживача, що можна уникнути шкідливого впливу куріння, приймаючи цей препарат. Ціллю такої реклами є знівелювати аргументи, про невідворотні негативні наслідки куріння для організму. Самий лише відеоряд з молодою щасливою парою, в якій жінка курить, вже є надефективним видом прихованої реклами паління, спрямованої в першу чергу на жінок. Більш того, за суттю це вдала спроба обійти заборону реклами паління на телебаченні.

Кінофільми:
Куріння у фільмах – один з найпоширеніших видів непрямої реклами. Зазвичай курять персонажі, які:
А) виконують негативні ролі («погані дядьки»). «Крутизна», шарм, вміння йти наперекір суспільству – риси, які завжди приваблювали увагу молодого споживача до антигероїв. Єдиною можливістю наслідувати таких героїв в реальному житті – це повторювати їхні звички.
Б) не мають як згаяти вільний час. Молоді і підліткам пропонується міф про те, що вільну хвилинку успішні дорослі люди проводять за цигаркою (на перекурі). Природно, що підліток приймає цей міф як привило дорослого життя і прагнучи цього життя, першим кроком до нього робить куріння.
В) переживають важкий період життя. Ще один міф, свідомо направлений на підлітків та молодих споживачів, полягає у нав’язуванні необхідності переживання складних моментів свого життя з цигаркою. Заспокоїтися – означає викурити сигарету. Для підлітка в період статевого дозрівання усе його життя складається з переживань, тож природно, що наслідуючи своїх героїв з фільмів, він починає «заспокоюватися» цигаркою.
Г) заможні чоловіки, яких до цього змішує статус (курять сигари). Ще один міф, спрямований на молодого споживача. Між успішністю, до якої молодь природно прагне, і курінням ставиться знак дорівнює, не говорячи про підлітків, які просто копіюють звички своїх улюблених кіно героїв.
Як приклад наводимо кілька фільмів зі сценами куріння, які транслювалися на національних телеканалах: «Абонент тимчасово недосяжний» (Інтер), «Один день» (Інтер), «Моє дівчисько» (1+1), «Помста» (Україна), «13 місяців» (Україна), «Статський радник» (Україна), «Самый лучший фильм», «Холостяки» (Новий канал), та інші.

Телесеріали:
Персонажі курять з тих же причин, що і у фільмах. Іноді доходить до абсурдів: наприклад, у серіалах «Руда» (1+1) та «Загальна терапія» (Інтер) курять працівники медичних установ.
В результаті моніторингу вдалося відслідкувати ті телесеріали, в яких цигарка стала звичною річчю: «Щасливі разом» (Новий), де курить мама двох дітей, «Глухар» та «Бухта Філіппа» (Україна), «Застава Жиліна», де курить головний герой (Інтер), «Закон і порядок» та «Суто англійське вбивство» (НТН), фільми та серіали на ОРТ та інші.

NB! Все частіше у фільмах та серіалах курять жінки. Наведемо приклади: «Щасливі разом» та “Бальзаковский возраст, или Все мужики сво…” (Новий), “Абонент тимчасово недосяжний” та “Ненормальна” (Інтер), реклама ліків проти куріння. Цей факт яскраво засвідчує бажання тютюновиробників розширити ринки за рахунок збільшення кількості жінок-курців.

Розважальні шоу та програми:
Розважальні шоу та програми вітчизняного та російського виробництва – предмет пильної уваги моніторів.

Зафіксовано випадки куріння відомими людьми, наприклад:
– Зіркове життя на СТБ: хореограф Коляденко палить, даючи інтерв’ю;
– «Шоу манія» на Новому: співачки сестри Завальські курять, заявляючи «ми вже не маленькі!»;
– «Світське життя» на 1+1: Червоненко дає інтерв’ю з цигаркою;
– «Маски-шоу» на НТН: Делієв курить сигару;
– «Театральні зустрічі» на ОРТ: режисер курить під час репитиції;
– «Белый папугай» на ОРТ: майже всі актори курять під час виступу.
Виявлені факти системної промоції куріння на шоу:
– «Дом-2» та «Великий брат» на ТЕТ: учасники шоу курять під час спілкування;
– «Файна Юкрайна» на Новому: головні герої курять залежно від образу;
– «Комеді клаб» на Новому: курять гості шоу та самі клабери

Можна зробити висновки, що хоча в розважальних шоу та програмах й не рекламуються конкретні марки цигарок, проте сама звичка курити постійно присутня (типовий приклад прихованої реклами тютюнопаління). Особлива її небезпека полягає у спрямованості на молодь та підлітків, які є основною аудиторією таких шоу. Бачимо конкретну прив’язку образів молодих і успішних до куріння.
Реклами тютюнових виробів не було зафіксовано у медичних закладах, державних установах, закладах освіти.

Якщо розмістити за рейтингом, то за кількістю тютюнової реклами лідерство належить:
Зупинки громадського транспорту:
На більшості зупинках розміщено торгові кіоски, що торгують цигарками, у яких усю вітрину заставлено пачками від цигарок. Завдяки скляній вітрині, такі кіоски стають суцільним носієм візуальної реклами. Майже в кожному такому ларьку під вітриною висять рекламні плакати достатньо великих розмірів. Фактично такого роду торгові точки ефективно виконують роль замінників носіїв зовнішньої реклами, а під дію норми заборони не підпадають.

Заклади торгівлі:
Тотальною формою реклами тютюну, що використовується в закладах торгівлі, є бокси, розміщені над касами. Саме на них розміщується яскрава реклама, підкреслюючи і без того вдало розташовані пачки з цигарками. Додатковим нагадуванням про цигарки є тарілочки для розрахунків з зображенням цигаркових брендів. В окремих магазинах персонал використовує уніформу з лейбами цигарок. Часто зустрічаються рекламу цигарок на столі каси. Такого виду реклама щоразу нагадує покупцеві, щоб він не забув придбати цигарки. У деяких магазинах є встановлено малі рекламні щити з рекламою цигарок, які теж не підпадають під заборону.

Заклади громадського харчування:
Основною формою реклами тютюну в закладах харчування є окремі вкладиші чи листи меню з візуалізацією цигаркового бренду. Другою за кількістю формою реклами є попільнички та тарілочки для розрахунку з зображенням лейби того чи іншого виду цигарок. Часто трапляється візуальна реклама на стінах, як правило, це дорого обрамлені плакати. На касах розташовуються світлові табло з зображенням цигаркового бренду, які добре проглядаються з будь-якої точки залу. В нічних клубах тютюнова реклама часто розташована на барній стійці. Часто зустрічаємо плакати у місцях для паління.
Реклами тютюну у транспорті як масового явище виявлено не було. Є поодинокі випадки розміщення брендів цигарок на блюдцях для дрібних грошей чи розвішування невеликих плакатів в середині транспортних засобів.

Заклади культури:
У кінотеатрах трапляються плакати з цигарками, вже знайомі нам світлові табло.

Візуальна реклама:
Станом на початок січня 2009 р., після входження в дію заборони, реклама тютюну з зовнішніх носіїв зникла майже повністю. Зареєстровані окремі випадки порушення заборони (детальніше див. додатки), але вони є виключеннями, які підтверджують правило.
Натомість, змушені констатувати, що зовнішня реклама тютюну, яка була розміщена в місцях продажу тютюнових виробів, залишилась недоторканою. В переважній своїй більшості – це вивіски та вітрини на торгівельних точках та підприємствах оптового продажу. Для прикладу на вітринах більшості великих торгівельних точок встановлені сіті-лайти, які знаходяться в приміщенні магазинів, тож не є суб’єктами рекламної діяльності, а значить не підпадають під заборону.

Всі корпоративні автомобілі торговельних представників тютюнових виробів залишились брендовані рекламою торгових марок.
Серед інших способів реклами виявлено розміщення їхніх логотипів на не тютюнових товарах, в першу чергу спрямована на споживача, який не курить. Основною ціллю такої реклами є популяризація бренду та формування довіри до нього, шляхом розміщення логотипу на звичних, далеких від куріння, предметах: годинники, кепки, куртки, дитячі іграшки (!), молодіжні футболки, сумки, шарфи, ремені, календарі, ручки, сірники.
Всі корпоративні автомобілі торговельних представників тютюнових виробів залишились брендовані рекламою торгових марок.
Реклами та громадському транспорті не виявлено. Щоправда автомобілі торгових представників тютюнових кампаній залишаються розмальованими логотипами цигарок.

Соціальні кампанії
У вересні створено цільовий фонд допомоги потерпілим від наслідків повені в Чернівецькій області. Ініціатива створення фонду належить компанії «Філіп Морріс Україна» та Фонду Східна Європа.
На діяльність фонду для допомоги постраждалим внаслідок повені в Чернівецькій області виділено 100тис. доларів США.

21 жовтня у Львові за ініціативи ЗАТ “Філіп Морріс Україна” проведено акцію такого змісту:
З дозволу батьків просимо у школяра спробувати купити в кіоску цигарки. Якщо продавець не продає тютюнові вироби неповнолітньому, організатори дякують йому і вручаємо подарунок, а якщо продає – отримує листівку з інформацією про те, яке покарання його дії передбачають на законодавства України.
Така акція позитивно налаштовує батьків школярів до тютюнового виробника “Філіп Морріс Україна” і зменшує їх пильність щодо контролювання своїх чад на рахунок паління цигарок. Адже, у батьків складається обманне бачення того, що тютюнові кампанії теж зацікавленні у контролі продажу цигарок не повнолітнім. Більше того такі заходи спрямовані на створення у громади ілюзії про соціальну відповідальність тютюнових кампаній.

Фотозвіт знаходиться за цим посиланням:
http://picasaweb.google.ru/tymoshchuk/Site?feat=directlink
Повний звіт за перший квартал можна прочитати тут:
http://opora.org.ua/news.php?news=1291&

Інформація: Громадянська мережа «ОПОРА» є позапартійною та фінансово незалежною загальнонаціональною мережею активістів, громадських організацій, неінституціоналізованих об’єднань громадян, органів самоорганізації населення з горизонтальною (мережевою) структурою та самоврядним управлінням на засадах багатолідерності.