April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Громадянське суспільство | Політика і влада | Освіта | Культура | Блог | Media

Архів:

Блог Надії Вірної. Дивитись в корінь

27.04.2015 | grigorij

Кожна проблема має причинно-наслідковий зв’язок. Проблеми медіа – не виняток. Маємо засилля джинси? Це наслідок в тому числі того, що не діє законодавство про рекламу, про захист прав споживачів. Маємо низький рівень якості матеріалів, маніпуляції та пропаганду в ЗМІ? Це наслідок того, що журналістський цех розрізнений, неконсолідований, немає ефективних механізмів саморегуляції та самоочищення. Маємо погрози, побиття та інші види агресій проти журналістів? Це наслідок малоефективної роботи або бездіяльності правоохоронної органи і так само відсутність дієвих механізмів тиску на правоохоронні органи, аби вони таки щось робили. Причини проблем медіа взаємопов’язані та взаємозалежні.

Все має свої причини. Але в більшості випадків ми далі боремось, акцентуємось на наслідках. Показовою для мене стала ситуація навколо телеканалу «Чернівці». Як писав ІМІ , минулого тижня в прямому ефірі ТРК «Чернівці» транслювалась телепередача за участю одного з лідерів Опозиційного блоку Михайла Папієва. Політик відомий на теренах Чернівецької області тим, що очолював за часів Януковича Чернівецьку ОДА і тримався на посаді до останнього. Він є послідовним прихильником ідей та поглядів Опозиційного блоку і, зважаючи на його останні голосування, інтерв’ю, є проросійським політиком. Отож активісти, з їхніх слів, спершу намагались додзвонитись до телеканалу, аби задати запитання Михайлу Папієву в прямому ефірі. Не додзвонившись, прийшли під стіни телеканалу задати всі наболілі запитання. Дехто прихопив з собою яйця, зеленку. Сталась катавасія. Політик з приміщення не виходив. Був виклик міліції, загородження виїзду з телеканалу, звинувачення журналістів в продажності, викрики «Ганьба» та велике збурення всередині журналістського кола. Активісти звинуватили журналістів в тому, що вони, в тому числі, надали слово Михайлу Папієву. В чисельних дискусіях в соцмережах дехто з журналістів вказали, що випускати в ефір Папієва – це зрада. Їм вторили дехто з активістів і закликали доєднатись журналістів до того, аби в регіоні не було опозиційного осередку.

Шеф-редактор газети «Час» Петро Кобевко в своїй статті «Опівнічні тіні на світлій Буковині» написав наступне: «Що це? Підміна понять? Чи зумисне переведення стрілок? Адже журналісти робили свою роботу: вони показали, що є «Опозиційний блок», є його представник, є їхні погляди на Україну та суспільство. Якщо комусь не подобається цей блок, цей політик і ця сила, – боріться з ними, а не з тими людьми, які вас інформують про них. Чому б цим пікетувальникам не виставити пікети перед будинком Папієва? Не закидати яйцями його, коли він виходить чи заходить додому?»

Якщо виходити з європейських цінностей та свобод, то журналісти мали повне право запрошувати в студію одного зі спікерів опозиційної партії (яка не заборонена законом, а сам Папієв не перебуває в розшуку), а активісти мали повне право збиратись, вимагати відповідей у політика, публічної особи. Активісти також мали право на претензії до журналістів. Журналісти мали право на претензії до активістів. Однак скрізь треба мати межу. Журналістам – в тому, аби не захищати політиків, активістам – в тому, аби не перешкоджати діяльності журналістів. Десь на такому балансі і тримається демократія.

Якщо дивитись в корінь, то, окрім можливих маніпуляцій, відволікань уваги з боку деяких активістів, як на мене, однією з причин цієї катавасії є те, що прокуратура Чернівецької області протягом півроку збурювала місцеву громаду неодноразовими повідомленнями про те, що Михайло Папієв за перешкоджання здійсненню виборчого права під час виборів 2012 року вже чи-то в розшуку, чи-то справа вже в Генпрокуратурі і от-от має бути подання на зняття депутатської недоторканості. Тобто, в суспільстві створювався образ, що буквально завтра Михайла Папієва заарештують. Але не так сталось. Він собі приїжджає в Чернівці, вчить всіх жити, роздає інтерв’ю. Це, очевидно, не могло викликати позитивних емоцій в активістів. І ті вже не вперше зриваються на журналістах.

Подібна ситуація була минулого року, коли активісти Кіцманського майдану погрожували головній редакторці районної газети викинути її з третього поверху за хвалебні статті режиму та провладним кандидатам в 2012 році. Після цього я спілкувалась з активістами і намагалась їм пояснити, що потрібно роздержавити ЗМІ і тоді ринок, а не влада, визначатиме роботу медіа. Однак, за рік нічого не змінилось. Причина залишилась. Наслідки так само можуть неочікувано вилізти. І не менш агресивно.

Тому варто дивитись в корінь. І саме з цього кореня розкручувати всю вареничку подій та конфліктів. Зрозуміло, у випадку тиску активістів на журналістів, ті, згуртовано і однозначно мають вказати на своє право транслювати всі спектри думок і поглядів. Зрозуміло, активісти мають вимагати дій правоохоронних органів в притягненні до відповідальності тих, хто порушував закон. І кожного свої функції і методи.

Катавасія навколо ТРК «Чернівці», думаю, не остання. Адже вибори коли-не-коли, але призначать. І в кожної політичної сили (яка не заборонена, лідери якої не арештовані) будуть амбіції позмагатись за місця в місцевих радах. І, цілком зрозуміло, Опозиційний блок в тому числі в Чернівецькій області проводитиме або вже почав проводити передвиборчу кампанію. І будуть не тільки ефіри, а й зустрічі з виборцями, політична реклама і т.п. І якщо партія легально діє, вона матиме рівні права на ефіри на телеканалах. Такий закон. Такі права. Така демократія.

Рубрика: Media, Блог
Теґи: ,


Відкоментувати • RSS Новини ОПОРА

  • Комітет правової політики розглянув кандидатів у ЦВК – слово за ВР
   Комітет Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя рекомендував парламенту звільнити 13 чинних членів Центральної виборчої комісії, строк повноважень яких закінчився, та визначитись шляхом голосування щодо внесених Президентом України 14 кандидатур у члени ЦВК. Відповідні рішення були прийняті під час засідання Комітету в середу, 18 квітня.
  • Експерти ОПОРИ переймають досвід невідворотності покарань за виборчі злочини в Італії
   Представники Громадянської мережі ОПОРА відправились на навчання до Італії, аби перейняти досвід колег щодо практики покарань за виборчі злочини. Тож надалі ми інформуватимемо вас про найцікавіші аспекти італійського законодавства.
  • 5 порад парламенту, як (НЕ) змінити склад ЦВК
   У середу, 18 квітня, Комітет Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя розглядатиме два важливих питання: звільнення чинних членів Центральної виборчої комісії та призначення нових. За результатами розгляду Комітет повинен підготувати парламенту рекомендації щодо всіх осіб, яких звільнятимуть та призначатимуть. Зважаючи на актуальність даного питання, Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, які рішення Комітету та Верховної Ради […]